Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Pomorze dostanie ponad 1,3 mld zł w ramach 8. edycji Polskiego Ładu. Wojewoda Dariusz Drelich: zrealizowanych zostanie 270 inwestycji

Piotr Niemkiewicz
Piotr Niemkiewicz
Wideo
od 16 lat
Kąpielisko Miejskie nad Jeziorem Klasztornym Dużym w Kartuzach, budowa przedszkola w Borzytuchomiu, przebudowa sali widowiskowo-kinowej w budynku kina w Człuchowie i pomoc przy powstaniu Słupskiego Centrum Wsparcia - to część inwestycji na Pomorzu, które powstaną przy wsparciu pieniędzy z rządowej puli Polskiego Ładu. - Każda z tych inwestycji oświatowych to kwoty wielomilionowe, które pozwolą na zwiększenie komfortu w pracy w edukacji w szkołach i przedszkolach - mówił Dariusz Drelich, wojewoda pomorski.

Wojewoda pomorski Dariusz Drelich ogłosił wyniki rozstrzygnięcia 8. edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Województwo pomorskie na realizację 270 zadań otrzymało ponad 1,3 mld złotych.

- To są zadania, które w większości dotyczą przebudowy infrastruktury drogowej, ale nie tylko. Duża część kwoty z Polskiego Ładu trafi na rozbudowę szkół i przedszkoli. Mamy kilkanaście dużych wniosków - mówił Dariusz Drelich.

Wojewoda wskazał na m.in.

  • budowę Kąpieliska Miejskiego nad Jeziorem Klasztornym Dużym w Kartuzach, które zostanie dofinansowane kwotą 8 mln zł,
  • przebudowę i wyposażenie sali widowiskowo-kinowej w budynku kina w Człuchowie (9 mln zł),
  • budowa przedszkola w Borzytuchomiu, które zostanie wsparte kwotą 8 mln złotych,
  • budowa świetlicy wiejskiej w Główczewicach, które zostało wsparte dofinansowaniem w wysokości 2 mln zł.

- Każda z tych inwestycji oświatowych to kwoty wielomilionowe, które pozwolą na zwiększenie komfortu w pracy w edukacji w szkołach i przedszkolach - podkreślił Dariusz Drelich.

Pomorze dostanie także finansowe wsparcie na budowę oraz modernizacją dróg. Udało się też znaleźć środki na infrastrukturę komunalną, kanalizację oraz oczyszczalnie ścieków.

Na Pomorzu największe sumy pieniędzy trafią do Gdyni, Słupska oraz Krokowej - po 30 mln zł dofinansowania. W Gdyni powstać ma kryta pływalnia, gmina Krokowa zainwestuje budowę centrum sportowo - rekreacyjnego przy Szkole Podstawowej w Krokowej.

W Słupsku to dwa zadania:

  • modernizacja i rozbudowa obiektów przy ul. Partyzantów w celu utworzenia Słupskiego Centrum Wsparcia,
  • budowa lub modernizacja infrastruktury wodno-kanalizacyjnej (Słupski Związek Powiatowo-Gminny).

ZOBACZ TEŻ: Postępuje budowa na Węźle Zryw w Wejherowie. Marcin Horała: „Ta inwestycja nie byłaby możliwa, gdyby nie środki rządowe”

W powiecie bytowskim będzie bezpieczniej na drogach, bo zaakceptowano dofinansowanie (w sumie 13 mln zł) projektów modernizacji dróg powiatowych nr 1334G i 1705G. To zapewni dojazd do drogi krajowej nr 21 i dróg wojewódzkich nr 212, 211, 228 209.

Do października 2023 r. w ramach 8. edycji Polskiego Ładu dofinansowanie dostało 956 pomorskich inwestycji. W sumie to kwota ponad 5 mld zł.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

Zobacz też na dziennikbaltycki.pl:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto