Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Remont Mauzoleum Wunderlichów w Starym Polu przypomniał o żuławskiej szlachcie

Radosław Konczyński
Na cmentarzu parafialnym przy kościele Matki Boskiej Królowej Polski w Starym Polu trwa właśnie remont pięknego grobowca stylem nawiązującego do architektury greckiej. Rusztowania przyciągają uwagę i... dzięki temu wraca pamięć o dawnym rodzie, który cieszył się dużym szacunkiem na Żuławach.

- Rodzina Wunderlichów jest związana z Żuławami od XVI w. i byli to nieliczni przedstawiciele szlachty, którzy trafili na te tereny - wyjaśnia Karolina Manikowska, pasjonatka Żuław z Malborka, dzieląca się swoją miłością do depresyjnego regiony na profilu Nasze Żuławy na Facebooku. - Nazwisko Wunderlich obecne jest również na przepięknych nagrobkach w formie stel przy kościele w Królewie. Wiadomo z nich, że ta gałąź wchodziła w koligacje z Sielmanami, innym bogatym rodem na Żuławach.

Karolina Manikowska dodaje, że Wunderlichowie byli tzw. gutsbesitzerami, czyli właścicielami majątków. Członkowie rodu bywali też lokalnymi urzędnikami.

Historia rodu na Żuławach sięga XVI wieku, ale grobowiec jest dużo młodszy. Zbudowano go w 1912 roku przy wówczas ewangelickim kościele na cmentarzu, który został założony prawie 70 lat wcześniej. Z pamiątkowych tablic na mauzoleum można się dowiedzieć, że jako ostatnia spoczęła tutaj Charlotte Marta Agnes Hildebrandt, z domu Wunderlich. Urodziła się w Starym Polu w 1902 roku, druga wojna światowa zmusiła ją do wyjazdu na zachód, ale jak głosi napis na inskrypcji: "Spoczywa w swojej dawnej ojczyźnie, którą do swojej śmierci odwiedzała i która na zawsze pozostała w jej sercu". Pani Charlotta zmarła w 2006 roku w Wiedniu.

W rodzinnym grobowcu leżą też jej dziadek (1852-1922) i babcia. Dziadek był właścicielem dawnego gospodarstwa rolnego. Mauzoleum stało się również miejscem spoczynku dla jeszcze jednego członka rodziny - major Joseph Karl, hrabia von Rambaldi, to ciekawa postać. Urodził się w 1883 roku w Bawarii, a zmarł w 1932 r. w Elblągu. Był lotnikiem akrobatą i dowódcą dawnej szkoły lotnictwa w Elblągu.

Od wielu lat budynek grobowca pełni też funkcję przykościelnej kaplicy na cmentarzu parafialnym. Inwestorem podczas prac jest parafia.
- Kaplica była w złym stanie i już wymagała remontu. Jest remontowana m.in. dzięki darowiźnie przekazanej przez osobę prywatną - mówi ks. Jerzy Młocicki, proboszcz parafii św. Barbary w Krzyżanowie, któremu podlega świątynia i cmentarz w Starym Polu.

Darowizna trafiła do biskupa elbląskiego. Proboszcz wyjaśnia, że nie może ujawnić jej wielkości. Mauzoleum Wunderlichów powinno być odnowione do końca września.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto