Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śmieci w krzakach. W Malborku ktoś wyrzucił gruz i lodówkę. Co zrobić z odpadami, które nie mieszczą się w śmietniku? Są na to sposoby

Anna Szade
Anna Szade
Lodówka i opona w krzakach to bardzo zły pomysł. Odpadów można pozbyć się w legalny i cywilizowany sposób.
Lodówka i opona w krzakach to bardzo zły pomysł. Odpadów można pozbyć się w legalny i cywilizowany sposób. Anna Szade
O tym, że zbliża się wiosna świadczą nie tylko śpiewające ptaki i kwitnące leszczyny, ale też… śmieci w krzakach. Po nich można poznać, że rozpoczął się sezon na domowe remonty czy wymianę sprzętu AGD. Warto wiedzieć, że to wcale nie jest tani sposób pozbywania się odpadów, bo kara może wynieść nawet 500 zł. Tymczasem w ramach opłaty śmieciowej można wszystko legalnie oddać do punktu zbiórki.

Dzikie wysypiska w Malborku. Gruz i lodówka w krzakach

Na przedmieściach, w przydrożnych rowach, krzakach i kępach drzew wciąż lądują śmieci. Są wyrzucane w pakunkach, workach lub wysypywane są wprost z samochodu. Tak ktoś pozbył się gruzu i skutych kafelków na poboczu ul. Rolniczej w Malborku, zostawiając ślady opon w błocie.
Na ul. św. Faustyny Kowalskiej ktoś podrzucił starą lodówkę i nie jest to na pewno lodówka społeczna, choć chyba ktoś do niej zagląda, bo ma otwarte drzwi. Obok leży opona, parę innych śmieci.

Wyrzucanie odpadów gdzie popadnie to kiepski pomysł nie tylko ze względów estetycznych. To szkodzi środowisku, bo elektrośmieci zawierają liczne szkodliwe substancje, np.: rtęć, freon, azbest, kadm czy związki bromu, które po wydostaniu się z zardzewiałej lodówki, stłuczonego kineskopu telewizora lub rozbitych świetlówek przenikają do gleby, wód gruntowych i powietrza. Nieodpowiednie postępowanie z takimi odpadami skrajnych przypadkach może spowodować zatrucie organizmów ludzi i zwierząt substancjami trującymi zawartymi w zużytym sprzęcie.

Aż nie chce się wierzyć, że wciąż komuś chce się odnajdywać takie miejsca na uboczu, które niby „nadają się” na to, by zrzucić tam stare kafelki czy siatkę śmieci. Jakby nie miał świadomości, że kto zanieczyszcza drogę, ulicę, plac, ogród, trawnik lub zieleniec, podlega karze grzywny nie mniejszej niż 500 zł. I wcale nie trzeba łapać kogoś za rękę, na gorącym uczynku. Zdarzają się takie przypadki, że służby po czasie odnajdywały sprawców, bo śmieci wcale nie są takie anonimowe jak się niektórym wydaje.
W ramach kary można też orzec obowiązek przywrócenia miejsca do poprzedniego stanu. Więc tworzenie dzikich wysypisk naprawdę się nie opłaca.

Nie wyrzucaj, oddaj do PSZOK. Jest dostępny w ramach opłaty śmieciowej

Kto w Malborku płaci na bieżąco opłatę śmieciową, może korzystać z paru dostępnych opcji pozbywania się odpadów. Przewiduje to regulamin utrzymania czystości i porządku w mieście:

  • zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny należy zostawiać w placówkach handlowych (dotyczy sytuacji zakupu nowego sprzętu i pozostawienia starego) lub dostarczać do punktu selektywnego zbierania odpadów w ZGKiM przy ul. Gen. de Gaulle’a 70;
  • małogabarytowe elektośmieci nieprzekraczające 50 cm, a więc np. zepsute, nieużywane czy niepotrzebne telefony komórkowe, radia, aparaty fotograficzne, tostery, elektronarzędzia, suszarki do włosów, tonery, żarówki czy baterie można również umieszczać w usytuowanych na terenie miasta czerwonych pojemnikach;
  • dopuszcza się także usuwanie tego sprzętu w ramach zbiórki odpadów wielkogabarytowych, które odbywają się dwa razy do roku;
  • zużyte opony samochodów osobowych, w ilości nie przekraczającej 4 szt. rocznie na jedno gospodarstwo domowe, należy pozostawiać w punktach wymiany opon lub dostarczać do PSZOK;
  • odpady budowlano-rozbiórkowe, w ilości nie przekraczającej 1,5 t z jednego gospodarstwa domowego rocznie, można dostarczać do PSZOK, ale w specjalnych kontenerach lub workach, uniemożliwiających pylenie, przy czym wymaga się odrębnego wydzielenia gruzu budowlanego, tworzyw sztucznych, styropianu i odpadów niebezpiecznych.

PSZOK prowadzony przez ZGKiM czynny jest od poniedziałku do piątku od godz. 9 do 17, w soboty od godz. 9 do 12. Przepustką do bezpłatnego oddania tam zbędnych rzeczy jest złożenie oświadczenia, że jest się z Malborka i płaci opłatę śmieciową.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu Adam Michcik jak oddać ważny głos - na region

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto