Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Strefa Płatnego Parkowania w Malborku z rekordowymi wpływami. Nawet kierowcy się zdziwią, że zostawili tam aż tyle pieniędzy

Anna Szade
Anna Szade
Strefa Płatnego Parkowania w Malborku obowiązuje w kilkunastu lokalizacjach, głównie w centrum i w Śródmieściu, ale też przy dworcu PKP i w Kałdowie.
Strefa Płatnego Parkowania w Malborku obowiązuje w kilkunastu lokalizacjach, głównie w centrum i w Śródmieściu, ale też przy dworcu PKP i w Kałdowie. Radosław Konczyński
W Strefie Płatnego Parkowania w Malborku kierowcy zostawili w ubiegłym roku milion złotych. Miejscowi narzekają, że są łupieni, ale władze przypominają, że za postój aut płacą też przyjezdni.

Strefa Płatnego Parkowania w Malborku. Ile pieniędzy zostawili przez rok kierowcy?

Kwota, jaka wpłynęła w 2023 r. do kasy miasta ze Strefy Płatnego Parkowania w Malborku to dokładnie 1 049 000 zł. Dla porównania, w całym 2022 r. było to 581 896,95 zł.
- Tego żeśmy się nie spodziewali – przyznaje Jan Tadeusz Wilk, wiceburmistrz Malborka.

Zmotoryzowani pewnie trochę się zdziwią, że zostawili aż tyle pieniędzy w parkomatach i aplikacjach.

Ale płacą też nasi goście, nie tylko mieszkańcy. Poza tym, nasze opłaty nie są aż takie duże. Natomiast jest duża skuteczność pracownika, który obsługuje SPP, uporządkował sytuację i teraz większość płaci za parkowanie. Żartem powiem, że ufundowaliśmy mu nawet hulajnogę, by mógł się przemieszczać po mieście – mówi wiceburmistrz Wilk.

Strefa obejmuje 648 miejsc parkingowych, w tym 45 dla osób uprawnionych do zostawienia samochodu na „kopercie”, w kilkunastu lokalizacjach. To głównie centrum, Śródmieście, okolice dworca PKP i Kałdowo. Płacić można w 23 parkomatach. Na szczęście, po wielu uwagach kierowców, automaty w końcu nie przyjmują już tylko gotówki, jak za króla Ćwieczka.

Strefa Płatnego Parkowania w Malborku. Kiedy i za ile?

Opłaty za postój pobierane są od poniedziałku do piątku od godz. 8 do 17. Oto obowiązujące stawki:

 • do pół godziny – 1 zł,
 • do jednej godziny – 2 zł,
 • za każdą następną rozpoczętą godzinę – 2 zł.

Aby nie trzeba było za każdym razem płacić, można będzie skorzystać z nowego rozwiązania, czyli wykupić kartę abonamentową.
Ile to kosztuje? Dla zameldowanego mieszkańca Malborka abonament uprawniający do postoju pojazdu o określonym numerze rejestracyjnym to:

 • 1 miesiąc - 100 zł,
 • 6 miesięcy – 400 zł,
 • 12 miesięcy – 700 zł.

Abonamenty są również przewidziane dla osób niezameldowanych w Malborku. Te są wyższe niż dla mieszkańców:

 • na 1 miesiąc – 200 zł,
 • na 6 miesięcy – 800 zł,
 • na 12 miesięcy – 1400 zł.

Kontrole wniesionych opłat będą mogły prowadzić wyłącznie osoby posiadające pisemne upoważnienia burmistrza. Opłata dodatkowa za nieopłacony postój wynosi 100 zł. Stawka zostanie obniżona do 50 zł, jeśli zostanie uiszczona w ciągu 48 godzin od wystawienia wezwania.

Kto nie musi płacić w SPP? Oto pełna lista

Poza ustawowymi zwolnieniami z opłat za parkowanie, czyli m.in. wszelkich służb państwowych, sił zbrojnych, a także pojazdów elektrycznych i autobusów szkolnych przewożących dzieci do szkoły, przewidziano także lokalną listę. Oto, dla kogo przewidziano przywileje:

 • dla pojazdów Zakładu Energetycznego, „wodociągów”, gazowni oraz gospodarki komunalnej usuwających awarie w pasie drogowym,
 • dla pojazdów konstrukcyjnie przeznaczonych do przewozu osób niepełnosprawnych,
 • dla posiadaczy kart parkingowych w rozumieniu art. 8 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (tekst jednolity - Dz. U. Z 2021 poz.450 ze zmianami), parkujących pojazdy tylko na miejscach oznakowanych jako zastrzeżone dla osób niepełnosprawnych. W każdym innym przypadku parkowanie pojazdów osób niepełnosprawnych w SPP jest płatne zgodnie z obowiązującą taryfą,
 • dla kierujących taksówkami parkujących na wyznaczonych dla nich miejscach do
  parkowania,
 • dla pielęgniarek środowiskowych, opiekunek społecznych i lekarzy rodzinnych w czasie wykonywania świadczeń,
 • dla osób posiadających tytuł „Zasłużony dla Miasta Malborka” nadany przez Radę Miasta Malborka,
 • dla osób posiadających pisemne upoważnienie wydane przez Burmistrza Miasta Malborka.

Jak tłumaczą władze, zaoferowanie osobom zasłużonym dla miasta prawa do darmowego parkowania to rodzaj podziękowania za ich wkład w budowanie historii Malborka.
Ale to nie działa tak, że jeśli zaszczytny tytuł przypadł instytucji czy organizacji pozarządowej, to wszyscy pracownicy czy członkowie mogą zostawiać samochód i nie dbać o bilet parkingowy. Nie ma też żadnych "przechodnich" kart parkingowych.

W mojej opinii, są osoby prawne i osoby fizyczne, które mają w Polsce zagwarantowaną równość praw. Ale osoba prawna nie urodzi dziecka, to przywilej osoby fizycznej. Więc i zwolnienie z opłat nie dotyczy korporacji czy stowarzyszeń, chyba że by miała służbowy samochód i wystąpiła o takie zwolnienie – słyszymy od Jana Tadeusza Wilka.

Ale, jak przyznaje wiceburmistrz, nie można nadużywać tych zapisów dotyczących zwolnień z opłat w SPP.
- Jakiekolwiek roszczenie w tej sprawie byłoby sprowadzeniem całej sytuacji do absurdu – uważa Wilk. - Sam tytuł "Zasłużony dla Miasta Malborka" jest już pewnym przywilejem.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto