Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wieczorne zwiedzanie wystawy "Nigra crux, mala crux" w Malborku. To ostatnie dni ekspozycji - największego wydarzenia ostatnich lat w zamku

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Wystawę będzie można oglądać do 15 stycznia, ale obraz "Panorama bitwy pod Grunwaldem" pozostanie tu na dłużej.
Wystawę będzie można oglądać do 15 stycznia, ale obraz "Panorama bitwy pod Grunwaldem" pozostanie tu na dłużej. Muzeum Zamkowe w Malborku
Wystawa, która była wydarzeniem roku 2023 w Muzeum Zamkowym, wkrótce przejdzie do historii. Ale zanim to się stanie, w dniach 12-14 stycznia można wziąć udział w wieczornym zwiedzaniu ekspozycji „Nigra crux, mala crux. Czarna i biała legenda zakonu krzyżackiego”.

"Nigra crux, mala crux". Wieczorne zwiedzanie wystawy

Przypomnijmy za Muzeum Zamkowym w Malborku, że ekspozycja „Nigra crux, mala crux. Czarna i biała legenda zakonu krzyżackiego” to jedno z najważniejszych wydarzeń wystawienniczych nie tylko ostatniego, ale ostatnich lat w zamkowych murach. Bo to "pierwsza w historii próba wystawienniczego zmierzenia się z mitami o zakonie, stereotypami, interpretacjami i reinterpretacjami, a w centrum tych narracji znajdował się Malbork jako stolica państwa zakonnego, symbol zakonu i jego potęgi".

Unikalny przekaz, wspaniała aranżacja, ponad 300 artefaktów z muzeów europejskich oraz prywatnych kolekcji, tysiące oprowadzonych gości, dziesiątki artykułów, wiele zrealizowanych projektów około wystawowych i edukacyjnych. To wszystko za sprawą tej niezwykłej wystawy – informuje Muzeum Zamkowe w Malborku.

Wystawa będzie dostępna jeszcze do 15 stycznia, ale w dniach 12-14 stycznia dodatkowo nadarza się okazja do wieczornego zwiedzania, każdego dnia o godz. 17, 17.30 i 18. Bilet wstępu kosztuje 20 zł, do nabycia w kasach przy pl. 60-lecia Muzeum Zamkowego lub online: bilety.zamek.malbork.pl.

CZYTAJ TEŻ: Czarna i biała legenda zakonu krzyżackiego do obejrzenia w Muzeum Zamkowym w Malborku

Obecna ekspozycja wieńczy trzy wcześniejsze, razem składające się na kompleksową opowieść o zamku:

  • „Mądrość zbudowała sobie dom. Państwo krzyżackie w Prusach” - opowieść o rządach Krzyżaków, sprzeczności między władzą terytorialną a zakonną regułą, która doprowadziła do upadku państwa zakonnego w Prusach;
  • „Królestwa bronię dobytym mieczem i osłaniam skrzydłami. Malbork w Prusach Królewskich” - okres nowożytny i rządów Rzeczpospolitej;
  • „Zatem Najświętsza Maria Panna musi oglądać swoją sprofanowaną siedzibę. Malbork między polityką a sacrum” – okres po I rozbiorze Polski, czasy administracji pruskiej i pierwszej, nazywanej romantyczną, odbudowy zamku.

- Na obecnej wystawie punkt ciężkości położony został na drugą połowę XIX i na wiek XX, kiedy Krzyżacy i jednoznacznie z nimi kojarzony zamek stali się narzędziem polityki historycznej Hohenzollernów, nazistów i komunistów, a z drugiej strony symbolem nadziei na odzyskanie niepodległości, istotną częścią tradycji narodowej Polaków i Litwinów – wyjaśnia dr hab. Janusz Trupinda, dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku.

Największym eksponatem na wystawie jest obraz „Panorama bitwy pod Grunwaldem” Tadeusza Popiela oraz Zygmunta Rozwadowskiego, uczniów Jana Matejki, namalowany w 1910 roku w Krakowie, a sprowadzony z Muzeum Historycznego we Lwowie. Dzieło o wymiarach 5 m wysokości i 10 szerokości znajduje się w Wielkim Refektarzu na Zamku Średnim. Po zakończeniu ekspozycji pozostanie w tym miejscu jeszcze przez dwa lata.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto