Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory parlamentarne widać na ulicach Malborka. Gdzie można wywiesić reklamy? Miasto wyznaczyło miejsca

Anna Szade
Anna Szade
Wideo
od 16 lat
Kandydatom do parlamentu pozostał miesiąc na agitację wyborczą. Promocyjna ofensywa zaczyna być widocza na ulicach Malborka. Czy wszystkie reklamy są legalne sprawdzają urzędnicy. Komitety wyborcze dostały wykaz miejsc, w których można umieszczać materiały wyborcze.

Kampania wyborcza 2023. Gdzie kandydaci mogą wieszać plakaty i banery?

W Urzędzie Miasta pilnują, by Malbork nie został zaklejony plakatami i obwieszony banerami wyborczymi kandydatów, którzy ubiegają się o mandaty posłów i senatorów.

Sprawdzaliśmy wywieszenie materiałów wyborczych na balustradzie wzdłuż Kanału Juranda. Okazało się, że kandydat ma zgodę zarządcy, czyli Wód Polskich. Sprawdzamy, czy Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zgodziła się na banery wyborcze na barierkach przy skrzyżowaniu dróg krajowych nr 22 i 55, tuż przy Urzędzie Miasta – mówi nam Ewa Dąbrowska, sekretarz miasta Malborka.

Te kwestie reguluje kodeks wyborczy, który mówi jasno: „Na ścianach budynków, przystankach komunikacji publicznej, tablicach i słupach ogłoszeniowych, ogrodzeniach, latarniach, urządzeniach energetycznych, telekomunikacyjnych i innych można umieszczać plakaty i hasła wyborcze wyłącznie po uzyskaniu zgody właściciela lub zarządcy nieruchomości, obiektu albo urządzenia.”

Do nas zwróciły się do tej pory cztery komitety wyborcze, którym przekazaliśmy informacje, gdzie mogą umieszczać swoje reklamy – słyszymy od Ewy Dąbrowskiej.

Do czwartku (14 września) o taką zgodę wystąpiły:

  • Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska PO .N Ipl Zieloni,
  • Komitet Wyborczy Konfederacja Wolność i Niepodległość,
  • Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość,
  • Komitet Wyborczy Nowa Lewica.

Gdzie kandydaci z tych komitetów mogą wieszać swoje banery?

Dokładną lokalizację uzgadniałam z Wydziałem Rozwoju i Gospodarki Przestrzennej, bo z niektórych zrezygnowaliśmy. Poprzednio można było wywieszać banery na płocie Muzeum Miasta Malborka od ul. Wareckiej. Ale teraz jest tam zakaz. Natomiast miejsc wskazujemy naprawdę dużo – zapewnia Ewa Dąbrowska.

Na liście znajdują się:

  1. ogrodzenia lodowiska przy ul. Mickiewicza, za zgodą dyrektora OSiR,
  2. ogrodzenie stadionu przy ul. Toruńskiej i ogrodzenie CAW – za zgodą dyrektora i prezesa,
  3. ogrodzenie parkingu przy ul. Wałowej,
  4. ogrodzenie budynku przy ul. Wałowej (100 proc. udział miasta),
  5. ogrodzenie nieruchomości gminnej przy ul. Konopnickiej (przy przystanku, naprzeciwko sklepu wędkarskiego
  6. parking przy Cmentarzu Komunalnym,
  7. ogrodzenie trybun na Wałach von Plauena od strony Zespołu Szkół Technicznych
  8. ogrodzenie dawnej Szkoły Podstawowej nr 3 – miejska działka niezabudowana po uzyskaniu zgody GDDKiA ze względu na odległość mniejszą niż 10 m od jezdni DK 55,
  9. ogrodzenie budynku Stowarzyszenia Wspierania Przedsiębiorczości
  10. teren zielony na rogu ul. Dalekiej i al. Wojska Polskiego naprzeciwko dawnej Energi, poza pasem drogowym
  11. pas zieleni przy ul. Kwiatkowskiego (vis a vis Stacji Uzdatniania Wody)
  12. ogrodzenie przystanku przy Almedzie przy dworcu PKP
  13. teren zieleni przy ul. Gen. de Gaulle’a obok kortów wzdłuż chodnika,
  14. działka obok przystanku na ul. Kotarbińskiego przed Mederi na Osiedlu Południe,
  15. pl. Urszuli Ledóchowskiej.

Plakaty na latarniach płatne. Ile to kosztuje?

Do dyspozycji jest również 15 słupów ogłoszeniowych oraz 4 tablice ogłoszeniowe, które na co dzień służą do wieszania plakatów i ogłoszeń. W tych wszystkich wymienionych lokalizacjach kandydaci mają prawo powiesić swoje materiały wyborcze nieodpłatnie.

Natomiast jeśli powieszą plakaty czy banery na naszym terenie niezgodnie ze wskazanymi miejscami, to mamy prawo je zdjąć i obciążyć kosztami zdjęcia komitety wyborcze – tłumaczy Ewa Dąbrowska.

Miasto przygotowało również precyzyjny wykaz słupów energetycznych, które należą do miasta. Spis obejmuje 36 ulic, na których znajdują się latarnie, na których możliwe jest powieszenie plakatów wyborczych. Za niedopuszczalne magistrat będzie traktował umieszczenie reklam na wszystkich stylizowanych lampach w centrum Malborka i w otoczeniu dworca.
Dodatkowo dopuszczono możliwość umieszczenia plakatów na 37 słupach stalowych wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 515, czyli wzdłuż ul. Sikorskiego i Gen. de Gaulle’a, ale uwarunkowane jest to uzyskaniem zezwolenia Zarządu Dróg Wojewódzkich.
Wywieszenie plakatów na słupach energetycznych jest jednak płatne, traktowane jest bowiem jak zajęcie pasa drogowego. Opłata wynosi 3 zł za m kw. dziennie.

Drogowcy zapowiadają kary, jeśli nie wydali zgody na reklamy

Również GDDKiA przypomniała w specjalnym komunikacie, że umieszczenie plakatu wyborczego w pasie drogowym drogi krajowej wymaga zezwolenia zarządcy tej drogi.

To decyzja administracyjna, w której zostanie naliczona stosowna opłata za zajęcie pasa drogowego. Za plakat wyborczy umieszczony bez takiej zgody naliczana będzie kara pieniężna. Plakaty umieszczone w pasie drogowym lub w jego sąsiedztwie, które zagrażają bezpieczeństwu ruchu drogowego, będą usuwane – poinformowali drogowcy na swojej stronie internetowej.

Stawki opłat za zajęcie pasa drogowego w celu umieszczenia reklam określa rozporządzenie ministra infrastruktury z 6 czerwca 2023 r. Wynoszą 4 zł za każdy dzień zajęcia 1 m kw. powierzchni reklamy. Dla reklam świetlnych i podświetlanych stawkę opłaty podwyższa się o 100 proc.
Wniosek o zezwolenie na umieszczenie reklam składa się do właściwego rejonu GDDKiA. Wzór wniosku dostępny jest na stronach internetowych poszczególnych oddziałów GDDKiA.

Wybory parlamentarne odbędą się 15 października.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto