MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Z myślą o bezpieczeństwie

(Niki)
Na drodze nr 7 w Nowym Dworze Gdańskim, na początku tego roku zderzyło się 7 samochodów. Niektóre pojazdy spłonęły. Fot.A.Winter
Na drodze nr 7 w Nowym Dworze Gdańskim, na początku tego roku zderzyło się 7 samochodów. Niektóre pojazdy spłonęły. Fot.A.Winter
W związku z rosnącą liczbą wypadków w województwie pomorskim, Generalna Dyrekcja Dróg Publicznych Oddział Północny w Gdańsku, wyznaczyła trzy najbardziej niebezpieczne punkty, które zostały odpowiednio oznakowane.

W związku z rosnącą liczbą wypadków w województwie pomorskim, Generalna Dyrekcja Dróg Publicznych Oddział Północny w Gdańsku, wyznaczyła trzy najbardziej niebezpieczne punkty, które zostały odpowiednio oznakowane. Nazwano je ,czarnymi punktami".
W wyznaczonych miejscach ustawiono dużą tablicę z napisem ,czarny punkt". Przypomina ona o zaistniałych tu zdarzeniach i zagrożeniach. Zamieszczone są na niej liczby: wypadków, rannych i ofiar śmiertelnych.
- Dodatkowo na jezdni umieszcza się serie pasów poziomych, które w momencie najazdu z dużą prędkością wywołują wrażenie dudnienia - wyjaśnia Robert Marszałek, naczelnik Wydziału Dróg w Generalnej Dyrekcji Dróg Publicznych Oddział Północny w Gdańsku.

Szczególnie niebezpiecznym miejscem, w którym dochodzi do wielu zdarzeń jest Łęgowo na skrzyżowaniu dróg krajowych: nr 1 i 6. W ciągu ostatnich 5 lat doszło tam do 20 wypadków, w których rannych było 39 osób. Na drugim miejscu plasuje się Zblewo. W tej miejscowości, na skrzyżowaniu dróg: krajowej nr 22 i wojewódzkiej nr 214, miało miejsce 18 wypadków. Rannych było 38 osób, 3 natomiast zginęły.
Trzeci czarny punkt ustawiono w Zagórkach. Tam, na skrzyżowaniu dróg: krajowej nr 22 i gminnej, zdarzyło się 5 wypadków, w których ranne były 4 osoby, natomiast 6 zostało zabitych.
- Otrzymujemy wiele pism z prośbą o oznaczenie miejsca jako ,czarnego punktu". Jednak tablic nie ustawiamy wszędzie. Muszą być spełnione pewne warunki. Miejsce niebezpieczne to: punkt, np. skrzyżowanie, przejście dla pieszych, łuk drogi, w którym w ciągu ostatnich 5 lat doszło do przynajmniej 20 wypadków drogowych a w ciągu najbliższych lat nie ma możliwości poprawy warunków bezpieczeństwa - wyjaśnia R. Marszałek.

Naczelnik Wydziału Dróg w GDDP przygotowuje opracowania, które po realizacji powinny znacznie poprawić bezpieczeństwo na drogach.
- Do wielu zdarzeń dochodzi w Kościerzynie. By temu zapobiec przebudowujemy skrzyżowanie. Rozdzielamy pasy ruchu wysepką oraz budujemy chodniki. Dotychczas była tam tylko jedna nawierzchnia - mówi R. Marszałek. - Po modernizacji piesi będą mieli wyznaczone miejsca, natomiast kierowcy nie będą mogli przekraczać dozwolonej prędkości, bowiem wysepki uniemożliwią wyprzedzanie.
Do wielu wypadków dochodzi także z powodu kolein w jezdni, GDDP wykonuje więc rehabilitację nawierzchni. Polega ona na równaniu jezdni. Obecnie takie prace prowadzone są na drodze nr 7, na odcinku Leźno - Gdańsk, a także na trasie Jeleń - Kolonia Ostrowiecka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

13. Zlot Zabytkowych Volkswagenów w gminie Kowal

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto