Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Smog w mieście. W sobotę wiatr pomógł, bo czujniki pokazują dobre powietrze [5 grudnia 2020 r.]

Anna Szade
Anna Szade
Źródło: airly.org
Czujniki powietrza w Malborku pozwalają na bieżąco kontrolować, czym oddychają mieszkańcy. Prawdopodobnie wietrzna pogoda pomogła, bo w sobotę (5 grudnia 2020 r.) dwukrotny odczyt z urządzeń pokazuje, że jest całkiem nieźle. Zajrzyj do naszej galerii i sprawdź, jak jest w dzielnicy, w której mieszkasz.

Codziennie sprawdzamy, czym oddycha się w Malborku. W sobotę (5 grudnia) na mapie jest zielono, chmurki na grafikach uśmiechnięte. To znak, że można wybrać się na spacer. Chyba że kogoś odstraszy wiatr, ale to właśnie jego towarzystwo pomaga, jeśli chodzi o jakość powietrza.

Czujniki powietrza w Malborku. Gdzie je rozlokowano?

Koszt przedsięwzięcia, dzięki któremu na bieżąco monitorowana jest jakość powietrza w Malborku to ok. 20 tys. zł. Urządzenia zamontowano w ramach tegorocznego budżetu obywatelskiego.
Oto ich lokalizacja:

  • ul. Żeromskiego w Śródmieściu,
  • ul. Tczewska w Kałdowie,
  • ul. Toruńska na Piaskach,
  • al. Wojska Polskiego na Piaskach,
  • ul. Kwiatkowskiego na Południu,
  • ul. Kochanowskiego na Wielbarku.

Wcześniej powietrze było badane dzięki stacji Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska przy ul. Mickiewicza. W zestawieniu jego lokalizację opisano jako ul. Konopnickiej. Własny czujnik ma również Centrum Edukacji Zawodowej przy ul. Gen. de Gaulle’a, ale na mapie, która powstała na zlecenie Urzędu Miasta Malborka, brak odczytów z tego miejsca.

Zanieczyszczenia powietrza. Co jest badane?

Jak informuje firma Airly sp. z o.o. z Krakowa, która montowała czujniki, ocena jakości powietrza obejmuje przede wszystkim określenie poziomu pyłów zawieszonych (PM2.5 oraz PM10), a także wybranych zanieczyszczeń gazowych (dwutlenku siarki, ozonu, tlenków azotu, tlenku węgla oraz benzenu). Owe zanieczyszczenia są zwykle wynikiem spalania paliw. Z kolei pył zawieszony to mieszanina bardzo małych cząstek. W przypadku pyłu PM2.5 są to cząstki mniejsze niż 2.5mikrometra, a PM10 – mniej niż 10 mikrometrów. Warto wiedzieć, że to naprawdę maleństwa, bo mikrometr to zaledwie jedna tysięczna milimetra.

Ocena jakości powietrza przebiega w 6-stopniowej skali, a poszczególnym kategoriom odpowiadają oznaczenia w formie kolorów:

  • bardzo dobry (ciemno zielony) – jakość powietrza zadowalająca, brak zagrożenia dla zdrowia, zalecana aktywność na zewnątrz,
  • dobry (zielony) – jakość wciąż zadowalająca, minimalne zagrożenie dla grup zwiększonego ryzyka, bardzo dobre warunki dla aktywności na zewnątrz,
  • umiarkowany (żółty) – jakość powietrza akceptowalna, zagrożenie dla grup zwiększonego ryzyka, dobre warunki na aktywność na zewnątrz,
  • dostateczny (pomarańczowy) – średnia jakość powietrza, zagrożenie dla osób narażonych na ryzyko (mogą one odczuwać skutki zdrowotne), zaleca się ograniczyć obecność na zewnątrz, zwłaszcza gdy wystąpią kaszel czy uczucie podrażnienia gardła,
  • zły (czerwony) – zła jakość powietrza, osoby narażone na ryzyko powinny zostać w domu, a pozostałym odradza się nie tylko wzmożoną aktywność, ale i samo dłuższe przebywanie na zewnątrz,
  • bardzo zły (brązowy) – niebezpiecznie zła jakość powietrza, osoby narażone muszą pozostać w domu, a pozostali powinni ograniczyć wyjścia do niezbędnego minimum.

Będziemy sprawdzać, co wisi w powietrzu codziennie i prezentować dane z poszczególnych czujników. Będzie więc porównanie. Zachęcamy do śledzenia tych informacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto