Malborski Mistrz Biznesu 2022. Podczas gali rozstrzygnięto konkurs dla lokalnych przedsiębiorców. Do kogo powędrowały statuetki?

Anna Szade
Anna Szade
Malborski Mistrz Biznesu to święto przedsiębiorców z Malborka i gminy Malbork. Konkurs dla firm to tylko pretekst do dorocznego spotkania. Podczas gali, która odbyła się w piątek (8 września), przedstawiciele wielu lokalnych firm odebrali statuetki i wyróżnienia.

Malborski Mistrz Biznesu 2022. To już ósma edycja

W piątek (8 września) rozstrzygnięto konkurs Malborski Mistrz Biznesu 2022. Gala odbyła się w Centrum Konferencyjnym Hotelu Malbork. Zebrali się tam przedsiębiorcy, przedstawiciele władz Malborka i gminy Malbork, instytucji działających w otoczeniu biznesu oraz samorządów gospodarczych. Wśród zaproszonych gości byli m.in. senator Leszek Czarnobaj i Józef Sarnowski, członek Zarządu Województwa Pomorskiego.

Organizatorami wydarzenia, które w tej formule odbyło się po raz ósmy, są nie tylko władze miasta oraz gminy Malbork, ale również Rada Gospodarcza powołana przez malborskiego burmistrza oraz Powiatowy Urząd Pracy w partnerstwie z Pracodawcami Pomorza oraz Regionalną Izbą Gospodarczą Pomorza.

W tym roku wręczamy nagrody za rok 2022. Nasza dzisiejsza gala jest spotkaniem gospodarczo-samorządowym, dlatego bardzo ważne jest, by między przedsiębiorcami a samorządami była dobra współpraca, dająca możliwość odnoszenia sukcesów przez firmy. To bardzo dobrze wpływa na samorządy, bo przecież żyje dzięki wspaniałej działalności biznesu na swoim terenie – mówił Marek Charzewski, burmistrz Malborka witając zebranych.

Włodarz w swoim wystąpieniu odniósł się również do bieżącej sytuacji, która nie pozostaje bez wpływu na kondycję biznesu.
- Dziękuję tym, którzy działają na terenie naszych dwóch samorządów. Dziękuję za tę pracę, za to, że wspaniale prowadzicie swoją działalność. Niełatwą, bo każdy, kto działa w biznesie, że żyjemy w dosyć ciekawych czasach, które, niestety, są mało przewidywalne – przyznał Marek Charzewski. - Gdybyśmy byli w 2019 r. to właściwie kolejne lata łatwo byłoby przewidzieć. Ale najpierw pojawiła się pandemia, później wybuchła wojna za naszą wschodnią granicą, co spowodowało, że pojawiła się pani inflacja, która nie jest lubiana, a jeśli towarzyszy jej pan kryzys energetyczny, to dla działalności gospodarczej oznacza trudne czasy.

Zwracając się bezpośrednio do przedsiębiorców, złożył im życzenia na kolejne etapy prowadzonej działalności.

Nie będę wam życzył nowych pomysłów, bo wiem, że je macie. Nie będę wam życzył zaangażowania czy pracowitości, bo wiem, że je macie, bo bez tego nie da się prowadzić firm, więc ograniczę życzenia do spokoju. By otoczenie, w którym prowadzicie swój biznes było przewidywalne, by można było zaplanować pewne działania i móc je zrealizować – podkreślił burmistrz Charzewski.

Młode firmy się nie dają. Debiut Roku 2022 rozstrzygnięty

Zebrani najpierw poznali debiutantów, czyli firmy, które, choć nie mają jeszcze długiego stażu na rynku, już mogą pochwalić się pierwszymi sukcesami.
Oto nominacje:

 • Justyna Bielecka, Just Candles
 • Łukasz Bocian, No to lecimy
 • Aleksandra Bychowska, OME STUDIO Pracownia Projektowa
 • Mateusz Gas Decibel Studio
 • Michał Lewandowski, 77
 • Pomorska Fundacja Ochrony Zabytków NOTABENE
 • Monika Stupka, Kwiaciarnia „Nad Nogatem”
 • Jacek Suchiński, Strefa 3 R
 • Jarosław Turzyński, Przygodowa Turystyka i Zajęcia Muzyczne
 • Paweł Zarzycki, Akupunktura.

W kategorii Debiut Roku 2022 kapituła, której przewodniczyła Patrycja Kozłowska, zdecydowała, że statuetka Mistrza Biznesu powędruje do OME STUDIO Pracowni Projektowej.

Dziękuję za uznanie. Serdecznie gratuluję wszystkim firmom pomysłu na siebie i energii do działania. Nie ukrywam, że to dla mnie bardzo satysfakcjonujące móc robić to, co kocham i spotykać ludzi, którzy są z tego zadowoleni. A tym bardziej chodzić ulicami mojego miasta i oglądać zrealizowane projekty. Decyzję o samostanowieniu podjęłam trzy lata temu. Dla tych, którzy wahają się i zastanawiają się, czy warto: prowadzenie działalności nie jest rzeczą łatwą, to jest czasami droga pod górę, ale daje wolność i możność decydowania o swoim czasie – mówiła wzruszona Aleksandra Bychowska.

Wśród zrealizowanych projektów wiele dotyczy rewitalizacji Śródmieścia w Malborku.
- Remonty, które się odbywają, ktoś musi sporządzić dokumentację. Jeśli są to budynki historyczne, to się nie wydarza ad hoc. Trzeba przygotować i uzgodnić projekt z wojewódzkim konserwatorem zabytków – przyznała laureatka.

Pracowała również nad innym przedsięwzięciem. To remont dworca PKP w Gdańsku.

Miałam przyjemność projektować nowe wnętrze przy przebudowie gdańskiego dworca. Kompletny projekt odtworzenia stolarki okiennej i drzwiowej i witryn wewnętrznych. Na podstawie jednego historycznego wnętrza, którym dysponowaliśmy, trzeba było przywrócić dawny wygląd obiektu. Było to karkołomne tak naprawdę, bo niewiele przekazów ikonograficznych miałam do dyspozycji. Było to też trudne na poziomie uzgodnień z konserwatorem zbytków – powiedziała nam Aleksandra Bychowska.

Mecenat Roku 2022. "Mogę zachęcać innych do takiej działalności"

W kategorii Mecenat Roku była tylko jedna kandydatura. To ALEGRE sp. z o.o. sp. k. Firma transportowa funkcjonuje od ponad 15 lat. Posiada nowoczesną flotę samochodów, spełniających wysokie standardy emisji spalin EURO 5.
Rozwój firmy i podnoszenie jakości świadczonych usługi idą w parze z działalnością na rzecz społeczności Malborka i województwa pomorskiego.

Ta dobroczynność jest ukierunkowana na organizacje sportowe. ALEGRE jest jednym ze strategicznych sponsorów MKS Pomezania, ale też drużynę hokeja na lodzie Bombers ALEGRE, pochodzącego z Malborka triathlonistę Krzysztofa Staniszewskiego, malborskich twórców EvoTriathlon w Gdańsku, XII Bieg Papiernika w Kwidzynie oraz Regaty Smoczych Łodzi Instytucji Kultury w Gdańsku. Firma wspiera też Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Malborku, zajęła się też wysyłką żywności do Ukrainy.

Szef ALEGRE mówił skromnie.

Jestem bardzo zaskoczony, że jesteśmy tu sami. Wiem, że w Malborku jest wiele firm, które pomagają i wspierają lokalny sport i różnego rodzaju przedsięwzięcia. Czuję się wyróżniony. Mogę zachęcić innych do takiej działalności. My jako firma robimy to od lat i nie po to, by tutaj dzisiaj stać, ale dlatego, że chcemy – przyznał prezes Jarosław Buła ściskają statuetkę Mecenat Roku 2022.

Podczas krótkiego wystąpienia próbował przekonać innych, że warto pomagać.
- Pieniądza jest zawsze za mało, ale wsparcie to nie tylko pieniądze, czasem można coś zorganizować, co pomaga innym przetrwać i kontynuować pasje, bo mówimy o pasjach, o czasie wolnym, o hobby. Malbork od dawna zasługiwał na poważną drużynę piłki nożnej i w końcu się tego doczekaliśmy. Ale to nie musi być tylko piłka nożna, jest wiele innych dyscyplin, które na to czekają – zachęcał przedsiębiorców do dzielenia się dobrem.

Innowacyjne przedsięwzięcie zdecydowało o wyborze Inwestora Roku 2022

Wybrano również Inwestora Roku 2022. W tej kategorii nominowane były firmy:

 • Sunparadise sp. z o.o.,
 • Focus Inwest sp. z o.o.,
 • Nyborg – Mawent SA.

Kapituła zdecydowała, że główne trofeum, czyli statuetka Mistrza Biznesu, powędruje do firmy Nyborg – Mawent SA. Zdecydowała o tym i wielkość nakładów, które spółka poniosła realizując swój projekt, ale i jego innowacyjność. Laboratorium badań akustycznych kosztowało 21 mln zł i jest unikalnym obiektem w skali Europy, a równocześnie w branży. Dzięki temu malborski producent wentylatorów przemysłowych stał się liderem światowym rynku.

Fachowca Roku 2022 wybierali klienci. Sukcesji nie było

W przypadku kategorii Fachowiec Roku 2022 decydujące były głosy klientów firm, które brały udział w konkursie. Oto lista tych, którzy walczyli o tytuł:

 • Emilia Barkowska - Owsianik, „PETTEGOLEZZO” USŁUGI FRYZJERSKIE,
 • Katarzyna Kopij, STUDIO PSIEJ URODY „U KASI”,
 • Weronika Kus, „WZORCOWA KRAWCOWA”,
 • Janusz Łukaszewski, „EKSPRESOWE DORABIANIE KLUCZY”,
 • Grzegorz Paszkowski, „CENTRUM OGRODNICZE PASZKOWSKI”,
 • Paulina Siuciak, „PAULINA MALUJE - ATELIER URODY”,
 • Agnieszka Skibicka, „CLOUD 9 STUDIO JĘZYKOWE”,
 • Agnieszka Szatkowska, „MOBILNY GABINET MASAŻU”,
 • Anna Trzcińska, „KWIACIARNIA RÓŻA”,
 • Magdalena Wach, „GLAM MAGDALENA WACH”.

Najwięcej głosów otrzymał Grzegorz Paszkowski i jego Centrum Ogrodnicze Paszkowski. Zwycięzcy nie było podczas gali.
Nie rozstrzygnięto kategorii Sukcesja Roku 2022, ponieważ nie zgłosiła się żadna firma, w której doszło do przekazania sterów młodszemu pokoleniu.

Firma Roku 2022. Kandydaci znani i z wieloletnim dorobkiem

Najwięcej emocji budzi zwykle kategoria Firma Roku. Za ubiegłoroczną działalność nominacje otrzymali:

 • PPHU Klaudex,
 • PUT Malaga,
 • Powiatowe Centrum Zdrowia sp. z o.o.

I właśnie powiatowa spółka, prowadząca szpitale w Malborku i Nowym Dworze Gdańskim została uznana za Firmę Roku 2022 r.

Bardzo nas cieszy ta nagroda. Niewiele szpitali prowadzonych w formie spółek ma okazję uzyskiwać nagrody gospodarcze. Nasza branża ma to do siebie, że tych pieniędzy zawsze brakuje. Natomiast uzyskiwanie dodatnich wyników finansowych w perspektywie długookresowej powoduje, że stać jest nas na takie inwestycje z własnych środków, na które szpitale pozwolić sobie nie mogą - przyznał po odebraniu statuetki Paweł Chodyniak, prezes PCZ sp. z o.o. w Malborku.

ZOBACZ TEŻ: Malbork będzie miał szpitalny oddział ratunkowy, który zastąpi izbę przyjęć? Pierwszy krok zrobiony, ale droga do realizacji pomysłu daleka

Efekt tych inwestycji, jak zauważył prezes, można znaleźć choćby w rankingu fundacji „Rodzić po ludzku”.
- Nasza porodówka jest bardzo wysoko oceniana przez pacjentki, które z niej korzystają – podkreślił Paweł Chodyniak.

Kapituła przyznała również trzy równorzędne wyróżnienia, które otrzymały:

 • Ośrodek Medyczny Mederi sp. j., która działa na rynku od 30 lat,
 • Salon Mody Męskiej „U Marynarza”, który ubiera panów z Malborka od czerwca 1982 r.,
 • Usługi Ogólnobudowlane Jan Kita, świadczący usługi od ponad 40 lat.

"Kto prowadzi działalność gospodarczą, zasługuje na szacunek"

Jarosław Filipczak, szef Rady Gospodarczej przy burmistrzu Malborka, podsumował tegoroczny konkurs.
- Mieliśmy 32 zgłoszenia jeśli chodzi o konkurs. To dość duża liczba. Najwięcej, jak zawsze, mamy w kategorii Debiut i Firma Roku. Naprawdę, tu jest duża konkurencja i dobrze, że nowe firmy powstają. Młode firmy, działające na ryku do 3 lat pokazały się i wytrwały, więc to doceniamy – komentuje Jarosław Filipczak.

Jako współorganizator, chwalił również liczbę zgłoszeń do Fachowca Roku, w którym decydują mieszkańcy.

Natomiast w przypadku Firmy Roku laureatem został szpital w Malborku. Najważniejsze, że podmiot działa komercyjnie, przynosi dochód, że nie generuje strat. To jest wielka działalność gospodarcza, utrzymać taki szpital, skorygować przychody, koszty, pracowników nie jest łatwe. W okresie pandemii i po niej spółka świetnie się rozwija, co mieszkańcy Malborka i powiatu widzą, gdy odwiedzają szpital – podsumował Jarosław Filipczak.

Bił również brawa dla Inwestora Roku.
- To jedyna taka inwestycja w kraju. Widać, że firma się rozwija i chce wkraczać na nowe rynki i na cały świat, podnosząc jakość. Trzeba się cieszyć, że takie innowacje powstają w naszym mieście – podkreślił szef Rady Gospodarczej.

Głos zabrali również zaproszeni goście.

Chcę przede wszystkim pogratulować wszystkim. Każdy, kto dzisiaj prowadzi jakąkolwiek firmę zasługuje na szacunek, szczególnie dlatego, że trzeba sobie uświadomić, że bogactwo nie bierze się z bankomatu, z dotacji, a sukces państwa zależy od działalności przedsiębiorców – podkreślił senator Leszek Czarnobaj.

Józef Sarnowski podziękował instruktor Celinie Pacanowskiej, która przygotowała do występów Bursztynki. Rozpoczęły one piątkową galę.
- Byłem zauroczony, gratuluję pani Celinie. Cudownie się to oglądało – stwierdził przedstawiciel władz regionu.

Jeżeli by tego nie było w Malborku, trzeba byłoby to wymyślić. Rzeczywiście, to wpisało się w malborskie klimaty i bardzo dobrze, bo taka promocja biznesu jest potrzebna - podsumował Józef Sarnowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie