MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Historia Malborka. Ukazała się książka o poczcie w czasach Marienburga. Od 1919 roku przesyłki latały Lufthansą

Marek Dziedzic
Poczta Polska w Malborku liczy już sobie 75 lat. Ostatnio w Niemczech ukazała się natomiast ciekawa książka przedstawiająca dzieje tej instytucji w czasach, gdy miasto było Marienburgiem.

„Malborska poczta w epoce rewolucji przemysłowej” to albumowe wydanie formatu A4, zawierające 110 kolorowych ilustracji. Wśród nich znajdują się pierwszy raz publikowane mapki Kolei Wschodniej z 1870 roku, mapka organizacji poczty i zasięgu autobusów pocztowych oraz zdjęcie urzędu celnego w Kałdowie, który leżał już na terenie Wolnego Miasta Gdańsk.

Umieszczone w książce zwięzłe opisy dotyczą ówczesnej, nowoczesnej na owe czasy technologii komunikacyjnej, służby telegraficznej i jej organizacji oraz biura konstrukcyjnego telegrafu, który podlegał pod Olsztyn. Rozdział ten został bogato zilustrowany skanami oryginalnych telegramów. Tekst o sieci telefonicznej informuje czytelnika, że jej początki sięgają 1899 roku. Miasto wtedy miało 23 abonentów telefonicznych.

Jest tam też informacja, że Malbork już na jesieni 1919 roku znalazł się na trasie połączeń lotniczych Lufthansy, a tym uzyskał możliwość przesyłania listów drogą powietrzną na trasie z Berlina do Królewca. Pierwsze samoloty lądowały i startowały na lotnisku leżącym między miejskim parkiem a obecną ulicą Portową. Opłata za kartkę pocztową wynosiła wówczas 15 fenigów plus 10 fenigów dopłaty lotniczej  na trasie Malbork-Salzburg przez Berlin i Monachium. Już następnego dnia przesyłka była u adresata. Dzisiaj trwa to kilka dni dłużej. Może dlatego, że poczta „się starzeje”?

Tę bardzo interesującą pozycję książkową zawdzięczamy mieszkającemu koło Duesseldorfu panu Hansowi Dziedzicowi, który urodził się w 1950 roku w Malborku, jest filatelistą i zbieraczem malborskich pamiątek. Ostatnio obchodził swoje 70 urodziny i z tej okazji życzymy mu dużo zdrowia i energii w dokumentowaniu historii naszej małej ojczyzny.

Książka o poczcie to tzw. samizdat, czyli książka wydana własnym sumptem przez autora. Podobne – pt. "Okręg Plebiscytowy Kwidzyn powiat Malbork w 1920 r." oraz "Historia Kolei Wschodniopruskiej od początków do 1945 r."

Autor tekstu: Marek Dziedzic, mieszkaniec Malborka

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO 2024 ODC. 6

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto