Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lokalne Forum Międzysektorowe. W Malborku chcą zwiększać dostęp do terenów zielonych. Będzie przewodnik dla gospodarzy terenów w mieście

Anna Szade
Anna Szade
Podczas Lokalnego Forum Międzysektorowego odbyła się debata na temat tworzenia ekologicznych  rozwiązań w oparciu o dialog społeczny.
Podczas Lokalnego Forum Międzysektorowego odbyła się debata na temat tworzenia ekologicznych rozwiązań w oparciu o dialog społeczny. Materiały prasowe
W Malborku odbyło się Lokalne Forum Międzysektorowe z udziałem przedstawicieli władz samorządowych, biznesu i organizacji pozarządowych. Zaprezentowano pomysł na przewodnik, który pomoże właścicielom i zarządcom realizowanie pomysłów na nowe tereny zielone. Ważne, by były dostępne dla mieszkańców.

Lokalne Forum Międzysektorowe w Malborku. Ważna Zielona Innowacja

Inicjatorem działań na rzecz lokalnych wyzwań ekologicznych jest Fundacja Inicjowania Rozwoju UP Foundation z Gdańska. Lokalne Forum Międzysektorowe odbyło się w Szkole Łacińskiej we współpracy z władzami Malborka, a partnerem wydarzenia była firma Zielone Balkony.

W ramach projektu “Dialog i współpraca motorem wdrażania zielonych innowacji w regionie” zespół roboczy złożony z przedstawicieli władz samorządowych, biznesu i organizacji pozarządowych pracował nad Zieloną Innowacją.
Projektowali ją wspólnie, międzysektorowo i międzypokoleniowo:

  • Marek Charzewski - burmistrz Malborka
  • Robert Przybylski - Zielonebalkony.pl
  • Monika Sasin - Urząd Miasta Malborka
  • Anna Olkowska Jacyno - Urząd Miasta Malborka
  • Alicja Chlebowicz - Malborska Rada Organizacji Pozarządowych
  • Emilia Warta - Uniwersytet Trzeciego Wieku
  • Katarzyna Elwartowska - Urząd Miasta Malborka
  • Filip Kraszewski - Młodzieżowa Rada Malborka
  • Łucja Czapp - Młodzieżowa Rada Malborka
  • Marta Borowiec - Urząd Miasta Malborka
  • Małgorzata Badziong - Malborskie Centrum Kultury i Edukacji
  • Jan Dadej - Malborska Rada Seniorów
  • Beata Matyjaszczyk – Związek Harcerstwa Polskiego.

Podczas warsztatów i debat członkowie zespołu stworzyli projekt "Zielona dostępność", który został zaprezentowany podczas Lokalnego Forum Sektorowego. To rozwiązanie ma nie tylko poprawić estetykę miasta, ale też zwiększyć dostęp do zadbanych terenów zielonych.
Jak mówił Robert Przybylski, członek zespołu i projektant w Zielonych Balkonach, różnie z tą dostępnością bywa. Czasem ławka postawiona jest z złym miejscu i w południe, gdy nie ma cienia, nikt z niej korzysta. W innym miejscu ławki nie ma w ogóle, a przydałaby się, by rozkoszować się urokami natury.

PRZECZYTAJ TEŻ: Malbork. Koszenie trawników w mieście. To jakby w jednym sezonie przyciąć murawę na 230 boiskach piłkarskich. Ile to kosztuje?

Nie chodzi wcale o wielkie nakłady, by zieleń była w roli głównej. Czasem wielkie zielone połacie trawników są wykoszone do zera, w upały przestaje być to atrakcyjny teren, służący ludziom. A przecież zieleń miejska ma być nie tylko piękna, ale też na przykład umożliwić lepszą retencję wody.
Każde takie działanie służy zapewnieniu bioróżnorodności, bo takie zróżnicowanie jest również możliwe w miejskim ekosystemie.

Zespół roboczy zdecydował, że w ramach tej ekoinnowacji powstanie przewodnik dla zarządców przestrzeni w mieście. Tam, krok po kroku, opisane będzie, jak zmienić nieużytek w teren zielony - od pomysłu po realizację.
Ważny rozdział będzie stanowić sposób finansowania. Ponieważ nowe tereny zielone mają służyć mieszkańcom, można szukać zewnętrznych funduszy albo namawiać do partnerstw na przykład biznes.

"Kaczy Dołek". Zielony skwerek dla wszystkich

Malborski zespół przetestował prototyp takiego zielonego zadania, wybierając konkretną lokalizację. Pomysł nazwany został „Kaczy Dołek”, a dotyczy niewielkiego placyku przy ul. Konopnickiej. Mieszkańcy wiedzą, że tuż obok znajduje się miejsce, które upodobały sobie kaczki, stąd nazwa.
Kiedyś był tam kiosk, teraz przez środek znajduje się wydeptana ścieżka prowadząca do mostku nad Kanałem Juranda i dalej, do ul. Targowej i targowiska.

Interwencja ma polegać na nasadzeniu drzew, krzewów i bylin, by uczynić z wysuszonego trawnika małą oazę zieleni. W cieniu altany będzie można na chwilę przysiąść, by odsapnąć i z zakupami z rynku, i z dziećmi, które będą chciały poobserwować ptaki.
To wszystko ma być zaprojektowane tak, by każdy miał swobodny dostęp, bo miejsce ma spełniać różnorodne potrzeby mieszkańców. Nie chodzi wcale o ułatwienia dla osób z niepełnosprawnościami, ale takie urządzenie przestrzeni, by każdy był jej równoprawnym użytkownikiem.

„Kaczy Dołek” został zgłoszony jako jeden z projektów do budżetu obywatelskiego na 2024 r. Trwa formalna i merytoryczna ocena wszystkich zadań.

W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele samorządu lokalnego, organizacji pozarządowych, lokalnej społeczności, biznesu i mediów. Było to spotkanie ludzi, którzy chcą włączyć się do rozmowy i działania na rzecz projektu "Zielona dostępność", i dzięki
temu, zwiększać w Malborku dostęp do zadbanych terenów zielonych - przyznaje Justyna
Kowalkowska, specjalistka ds. współpracy
.

Ekologia i dialog społeczny. Sposób na współczesne wyzwania

Podczas Lokalnego Forum Międzysektorowego podjęto debatę na temat tworzenia ekologicznych rozwiązań w oparciu o dialog społeczny. Gośćmi panelu dyskusyjnego prowadzonego przez Monikę Bogdanowicz byli:

  • Marek Charzewski - burmistrz Malborka,
  • Martyna Nagórska- NANU Partycypacja,
  • Robert Przybylski - Rada Gospodarcza Malborka,
  • Łucja Czapp - Młodzieżowa Rada Miasta Malborka,
  • Beata Matyjaszczyk - ZHP.

Martyna Nagórska, planistka z NANU Partycypacja, podzieliła się dobrymi praktykami z zakresu projektowania miasta w oparciu o partycypację.
Wojciech Żak, prezes fundacji Twoja Rola, przedstawił projekt „Siejemy Ferment” o charakterze ekologiczno- społecznym, rozwijany w ramach konkursu grantowego Fundusz Inicjowania Rozwoju, który w tym roku ma swoją dziewiątą edycję. Fundusz organizowany przez fundację UP Foundation, to kompleksowy program wsparcia dla najlepszych pomorskich partnerstw międzysektorowych, odpowiadających na aktualne potrzeby społeczne.
Tutaj więcej informacji na temat konkursu grantowego Fundusz Inicjowania Rozwoju

Fundacja Inicjowania Rozwoju UP Foundation z Gdańska ma jedenastoletnie doświadczenie w budowaniu relacji między środowiskiem samorządu, biznesu i organizacji pozarządowych. Działania fundacji pozwalają tworzyć partnerstwa na rzecz wyzwań społecznych i ekologicznych.

Zgodnie z misją projektu Zielone Innowacje budujemy w sześciu gminach Pomorza międzysektorowe zespoły, które za cel stawiają sobie odpowiadanie na lokalne wyzwania ekologiczne - mówi Natalia Siuda- Piotrowska, koordynatorka projektu “Dialog i współpraca motorem wdrażania zielonych innowacji w regionie”. - Proces odbył się już w gminie Gdańsk, Żukowo, Pruszcz Gdański oraz w mieście Lębork, a teraz także w Malborku.

Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Budżet projektu wynosi 91 172,40 euro.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto