MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Malborskie Targi Pracy z rekordem wystawców i tłumem szukających zatrudnienia

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Śmiało można powiedzieć, że tłumy wzięły udział w XVII Malborskich Targach Pracy, które w piątek (14 kwietnia) odbyły się w auli Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1. Swoją ofertę zaprezentowało 56 firm i instytucji.

W Malborskich Targach Pracy uczestniczyli pracodawcy z powiatów malborskiego, tczewskiego, sztumskiego, a także z Gdańska. Nie zabrakło też już tradycyjnie przedstawicieli urzędów pracy, a mocną grupę uczestników oferujących zatrudnienie stanowiły służby mundurowe.

Ogółem 56 podmiotów to absolutny rekord imprezy organizowanej przez Powiatowy Urząd Pracy w Malborku.

- Jest bardzo dużo zarówno pracodawców i innych stoisk, jak również osób bezrobotnych. Cieszy nas to zainteresowanie, bo przede wszystkim po to przygotowujemy wszelkiego rodzaju wydarzenia, żeby dwie strony były zadowolone. Myślę, że spokojnie możemy powiedzieć, że oczekiwania zostały spełnione – mówiła Joanna Reszka, dyrektor PUP w Malborku.

Pracodawcy podczas targów tworzą sobie bazę kandydatów, by następnie na spokojnie prowadzić rekrutację.

Jak rozmawiam z przedsiębiorcami, to okazuje się, że czasami wracają do tych CV po pewnym czasie, po miesiącu, półtora. Bo jeżeli firma jest duża, to wiadomo, że jest rotacja. Chociażby obecnie Eaton z Tczewa potrzebuje stu osób na produkcję. Taka rekrutacja w przypadku dużych przedsiębiorstw to jest proces ciągły - dodaje Joanna Reszka.

W dużych firmach rekrutacja to proces ciągły

Przykładem dużego zakładu pracy uczestniczącego w malborskich targach był też tczewski Flex.

- Obecnie mamy otwartą rekrutacje na technika napraw i na elektryka. Dodatkowo na staż w dziale jakości i staż w dziale logistyki jako oferty kierowane bardziej do studentów, ale osoby już po studiach też przyjmujemy na takie staże. Jeżeli chodzi o sposób aplikowania, to zalecam, żeby nas obserwować na portalach z ogłoszeniami o pracę. Sytuacja jest dynamiczna, bardzo często oferty pojawiają się z dnia na dzień – podkreśla Agata Jezierska z firmy Flex sp. z o.o. w Tczewie.

Potrzebni są pracy wykwalifikowani, ale nie tylko.

Oczywiście to wszystko zależy od stanowiska, ale na przykład można u nas zdobyć uprawnienia na elektryka, uprawnienia SEP. Tak że zachęcamy, żeby aplikować, napisać też w mailu parę słów o sobie, w jakim kierunku ktoś się chce rozwijać, bo jak najbardziej oferujemy szkolenia – dodaje Agata Jezierska.

Z danych PUP w Malborku wynika – czym oczywiście Ameryki nie odkrywamy – że lokalnym firmom też brakuje fachowców, m.in. budowlańców, elektroników, elektryków, automatyków, mechaników, inżynierów.

- Nawet jeżeli osoby z takimi kwalifikacjami rejestrują się u nas, to tylko chwilę są w statystykach, bo zaraz idą do pracy – mówi Joanna Reszka. - Ale także służby mundurowe: Policja, Straż Graniczna, Służba Więzienna mają duże wakaty, bo w tym roku wiele osób przeszło na emeryturę.

Służby mundurowe na targach. To okazja, by zapełnić wakaty

Podczas Malborskich Targów Pracy swoją ofertę prezentował m.in. Zakład Karny w Sztumie z Oddziałem Zewnętrznym w Malborku. Służba Więzienna szuka pracowników do różnych działów, od strażnika działu ochronny. Zresztą, od tego – co jest nowością – musi zacząć każdy nowy funkcjonariusz. Nawet jeśli został przyjęty do innego pionu, musi odbyć półroczną praktykę w dziale ochrony, aby poznać specyfikę pracy i jednostki. Dopiero później jest kierowany na szkolenie specjalistyczne dotyczące określonego pionu służby.

- Ogłoszenia o wolnych etatach są na bieżąco ogłaszane w internecie na naszej stronie i na stronie Służby Więziennej. Podstawowe kryteria, wiadomo, obywatelstwo polskie, niekarany, wykształcenie minimum średnie do ochrony, a na wyższe stanowisko oficerskie - wykształcenie wyższe. W każdym ogłoszeniu procedura kwalifikacyjna jest dobrze opisana. Kandydaci poddawani są kwalifikacji. Są więc testy psychologiczne, które ustalają profil kandydata, trzeba też zaliczyć testy sprawnościowe. Myślę, że każdy przy odrobinie chęci da radę – uważa st. szer. Anna Jasnoch-Rygielska, rzecznik prasowy dyrektora ZK w Sztumie z Oddziałem Zewnętrznym w Malborku.

Ułatwieniem jest to, że już nie trzeba składać dokumentów bezpośrednio we właściwym okręgowym inspektoracie SW (w naszym przypadku Bydgoszcz). Można je zanieść do jednostki penitencjarnej najbliżej swojego miejsca zamieszkania.

Zalety? Ciekawa praca, wyzwanie, każdy dzień inny, a także stabilizacja i szansa na rozwój zawodowy – wylicza st. szer. Anna Jasnoch-Rygielska.

Ze służb mundurowych podczas targów potencjalnych kandydatów przyciągały również Komenda Powiatowa Policji w Malborku, Placówka Straży Granicznej w Elblągu, a także Wojskowe Centrum Rekrutacji w Malborku informujące o różnych formach służby w armii.

Gospodarka potrzebuje wykwalifikowanych pracowników

W tym roku tłum osób szukających pracy lub pragnących zmienić miejsce zatrudnienia był wyjątkowo duży.

To jest najlepsza forma poszukiwania pracy, więc warto kontynuować targi, bo wiele osób jeszcze z tego skorzysta – mówi Waldemar Lamkowski, wicestarosta malborski.

Starostwo Powiatowe było współorganizatorem wydarzenia. Jako jednostka nadrzędna dla PUP w Malborku władze powiatu wysoko oceniają działaność „pośredniaka” w zakresie zwalczania bezrobocia.

- To nie tylko nasza ocena, bo także Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Malborski PU jest jednym z czołowych, jeżeli chodzi o aktywne formy zatrudnienia. To m.in. pozyskiwanie funduszy na zatrudnienie, szkolenie, kursy i staże. Niektórzy nie mają kwalifikacji, ale my chcemy im pomóc, żeby je zdobyli lub się przekwalifikowali, żeby posiadali umiejętności potrzebne gospodarce. Z tego też powodu bardzo dużą uwagę zwracamy na szkolnictwo zawodowe. Chcemy odwrócić tendencje, żeby nie kształcić wykształconych bezrobotnych, ale ludzi, których potrzebuje gospodarka. Zachęcamy młodych ludzi do wyboru zawodowych kierunków kształcenia, co nie zamyka drogi do dalszej edukacji – tłumaczy Waldemar Lamkowski.

ZOBACZ TEŻ: Centrum Edukacji Zawodowej w Malborku jak Soplicowo

Z danych malborskiego „pośredniaka” wynika, że liczba zarejestrowanych osób bezrobotnych utrzymuje się raczej na stałym poziomie. Aczkolwiek wzrosła w ostatnich miesiącach. Porównując marzec 2023 r. do grudnia 2022 r., w statystykach przybyło prawie 200 osób, w tym spora liczba takich, które rejestrowały się po raz pierwszy.

Na koniec lutego br. w PUP Malbork zarejestrowanych było 1611 mieszkańców powiatu malborskiego (w tym 1038 kobiet), a stopa bezrobocia zbliżała się do 10 procent (dla porównania w województwie i kraju – ok. 5 proc.). Prawo do zasiłku miało 315 osób (209 kobiet). Wiosną bezrobocie rejestrowe zwykle spada.

Strefa Zdrowia na Malborskich Targach Pracy

Podczas XVII Malborskich Targów Pracy oblegana była ta część auli ZSP 1, gdzie utworzona została Strefa Zdrowia. Można było skorzystać z porad specjalistów Szpitali Pomorskich Sp. z o.o. z zakresu profilaktyki kardiologicznej, cukrzycy i nadciśnienia tętniczego; była okazja do wykonania bezpłatnej analizy składu ciała (BMI) przez Centrum Medyczne Zdrowy Profil oraz pomiaru ciśnienia, poziomu cukru i testów dermatologicznych przeprowadzonych przez firmę Eurofins Dermoscan Poland Sp. z o o..

Praca i zdrowie są nierozerwalnymi elementami, dlatego zdecydowaliśmy się zorganizować taką strefę podczas targów, która naprawdę była oblegana - mówi Joanna Reszka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto