Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Najświętsza Maria Panna oficjalnie obejmie opiekę nad Malborkiem w grudniu. Trwają przygotowania do oficjalnych uroczystości

Anna Szade
Anna Szade
Współczesnym symbolem grodu Maryi jest zrekonstruowana w 2016 r. monumentalna postać Marii z Dzieciątkiem w zamkowym kościele.
Współczesnym symbolem grodu Maryi jest zrekonstruowana w 2016 r. monumentalna postać Marii z Dzieciątkiem w zamkowym kościele. Radosław Konczyński
Jak się dowiedzieliśmy, 8 grudnia władze Malborka otrzymają dekret Stolicy Apostolskiej ustanawiający oficjalny patronat Najświętszej Marii Panny nad miastem zgodnie z prawem kościelnym. Trwają przygotowania do uroczystości.

Najświętsza Maria Panna patronką Malborka. Uroczystości 8 grudnia

Choć Malbork od wieków nazywany jest grodem Marii, to inicjatywa, by stała się oficjalną patronką, pojawiła się całkiem niedawno.

21 listopada miną trzy lata, jak nie tyle co pytałem o zgodę księdza biskupa elbląskiego, ale go poinformowałem, że chcę rozpocząć taką akcję – mówi nam Kazimierz Pietkiewicz, radny miejski z Malborka, pomysłodawca całego przedsięwzięcia.

Zaczęło się od zbierania podpisów w parafiach. Poparcie wyraziło w krótkim czasie blisko 3000 mieszkańców.
- To autentyczna potrzeba tych ludzi, by, widząc zagrożenia, faktycznie Najświętsza Maria Panna miała nas w swojej opiece – przekonywał Kazimierz Pietkiewicz innych radnych podczas posiedzenia, na którym Rada Miasta przyjęła uchwałę intencyjną w tej sprawie.

PRZECZYTAJ TEŻ: Najświętsza Maria Panna zostanie patronką miasta? Większość radnych powiedziała "Tak"

Teraz pomysłodawca może się tylko cieszyć, bo już wkrótce nastąpi ogłoszenie watykańskiego dekretu dotyczącego tego szczególnego patronatu. Uroczystości zaplanowano na 8 grudnia. Kościół katolicki obchodzi tego dnia uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny.

Wszystko zacznie się o godz. 10 sesją Rady Miasta, która formalnie wystąpiła do władz kościelnych o ustanowienie patronatu. Dekret zostanie przekazany przewodniczącemu Rady Miasta

– zapowiada Kazimierz Pietkiewicz, który uczestniczy w przygotowaniach do tego wydarzenia.

"Ważne, by parafie tym żyły". Dekret obok sztandaru miasta

Stolica Apostolska wydała pozytywne postanowienie w sprawie patronatu 5 lipca. Dokument jest sporządzony po łacinie. W oryginale odczyta go ks. Jacek Jezierski, biskup elbląski, który poparł starania Malborka. Treść zostanie też przetłumaczona na język polski.

Będziemy prawdopodobnie eksponować dekret obok sztandaru miasta, w specjalnej gablocie – zapowiada Jan Tadeusz Wilk, wiceburmistrz Malborka.

Kopie trafią też do wszystkich malborskich wspólnot parafialnych.
- Ważne, by parafie tym żyły, by nie było to jednorazowe wydarzenie, ale, tak jak z każdą matką, by i z Maryją był ten stały kontakt – mówi Kazimierz Pietkiewicz.

Grudniowe wydarzenie odbędzie się na terenach zamkowych, by dodać mu uroczystego charakteru. Jak się dowiedzieliśmy, krótki wykład zgodził się wygłosić dr hab. Janusz Trupinda, dyrektor Muzeum Zamkowego.

Trzeba pamiętać, że Maryja jest od 750 lat związana z tym terenem. Jeszcze zanim przyszedł zakon krzyżacki była kapliczka z wizerunkiem Matki Bożej Malborskiej – przypomina Kazimierz Pietkiewicz.

To był początek wielowiekowego kultu maryjnego. Później, w 1340 r., wraz z rozbudową klasztoru na Zamku Wysokim, w zewnętrznej blendzie chóru głównego kościoła zamkowego umieszczono ośmiometrową rzeźbę przedstawiającą Marię z Dzieciątkiem w otoczeniu 127 gwiazd na nieboskłonie. Równocześnie z budową klasztoru-zamku powstawało miasto, które przyjęło nazwę Marienburg, Maryi Gród, a figura spoglądała na miasto i otaczała swoją opieką jego mieszkańców.

Ta monumentalna postać została zniszczona w 1945 r. Po latach starań, za sprawą Fundacji Mater Dei, udało się w 2016 r. zrekonstruować monumentalną postać Marii z Dzieciątkiem w zamkowym kościele.
O przywiązaniu do Marii świadczy także powojenna historia. Wraz z przybyciem na ziemię malborską pierwszych transportów Polaków, głównie ze wschodnich obszarów II Rzeczpospolitej, utrwalił się kult maryjny. Jego przejawem było przyjęcie patronatu Matki Bożej Nieustającej Pomocy w jedynej czynnej wówczas świątyni przy ul. Słowackiego.
To właśnie tam 8 grudnia o godz. 12, po posiedzeniu Rady Miasta, zostanie odprawiona msza święta. Chętni mieszkańcy będą mogli uczestniczyć i w świeckiej, i kościelnej części.

Po co patronat? Święci opiekują się miastami w Polsce i Europie

Radny doskonale zdaje sobie sprawę z rozdziału kościoła od państwa. Dotarły też do niego negatywne opinie. Część społeczności w staraniach o maryjną opiekę widziało dowód na „ciemnogród”.

Patronat będzie miał znaczenie dla praktykujących katolików. Chcę też podkreślić, że nie idą na ten cel publiczne pieniądze. Nawet po uroczystościach nie jest planowany żaden poczęstunek dla gości – zapewnia nas Kazimierz Pietkiewicz.

W Europie taka opieka postaci znaczących dla Kościoła katolickiego to nic nowego. Święty Florian jest patronem Krakowa i Bolonii, Jan Chrzciciel – Awinionu, Bonn, Florencji, Frankfurtu nad Menem, Kolonii, Lipska, Lyonu, Neapolu, Norymbergi, Nysy, Wiednia i Wrocławia. Św. Jerzy to opiekun Genui, Stambułu, Wenecji, a Piotr Apostoł - Rzymu, Berlina, Biecza, Frankfurtu nad Menem, Poznania, Rygi, Saragossy, Lozanny, Genewy, Hamburga, Nantes, Trzebnicy.

Wiele społeczności w Polsce wybrało też Marię na opiekunkę i wspomożycielkę. Nie inaczej jest na Pomorzu. Kościerzynie patronuje Matka Boża Kościerska Królowa Rodzin, a powiatowi wejherowskiemu - Matka Boża Wejherowska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto