Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Remont budynku komunalnego w Malborku do poprawki. Dom przeszedł metamorfozę w ramach projektu rewitalizacji miasta

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
A tutaj dom po remoncie
A tutaj dom po remoncie Anna Szade
Do naszej redakcji zgłosili się mieszkańcy domu przy ul. Mickiewicza w Malborku wyremontowanego w ramach projektu rewitalizacji Śródmieścia. Ich zdaniem, jest co poprawiać. Urzędnicy częściowo przyznają rację. Będą poprawki.

Remont w ramach projektu rewitalizacji miasta. Lokatorzy mają uwagi

Budynek komunalny przy ul. Mickiewicza 62 w Malborku przeszedł metamorfozę w 2022 roku. Chociaż część mieszkańców, gdy słyszy to słowo, trochę się krzywi.

Jak na 330 tys. zł publicznych pieniędzy można było się bardziej postarać – słyszymy na miejscu. I to chyba najdelikatniejsze z określeń.

Przechodniom dom z odnowionymi elewacjami i charakterystyczną werandą może się podobać. Tyle że oni rzucają okiem i idą dalej, a lokatorzy zaglądają niemal w każdą szparę... Ich uwagi dotyczą m.in. efektów renowacji drzwi od frontu. Jedna z lokatorek twierdzi, że są w nich prześwity, przez co wiatr przedostaje się do mieszkania. Poza tym, jak mówi, klamka została zamontowana w sposób odległy od profesjonalizmu.

Te drzwi trzeba zdjąć, wziąć na warsztat i dokładnie się nimi zająć – mówi kobieta.

Inny lokator wytyka, że z kolei drzwi na tyłach budynku, prowadzące na piętro, lepiej wyglądały nawet przed remontem niż obecnie. Mieszkańcy zwracają również uwagę na gzymsy budynku, które już zdążyły popękać. Twierdzą także, że podczas remontu nie położono tynków, tylko kilka warstw farby.

ZOBACZ TEŻ: Kolejne kamienice w Malborku wyładnieją dzięki projektowi rewitalizacji miasta

Po remoncie budynku komunalnego będą poprawki

Urząd Miasta Malborka odpowiedział nam, że 19 października br. w budynku przy Mickiewicza przeprowadzono przegląd gwarancyjny wykonanych prac w zakresie objętym umową.

- Powodem były usterki zgłaszane przez lokatorów. Przegląd potwierdził zasadność monitowanych uszkodzeń stolarki drzwiowej i cementowych gzymsów, powstałych po odbiorze końcowym remontu, w listopadzie ubiegłego roku. W odniesieniu do zaleceń możliwych do wykonania w niekorzystnych warunkach atmosferycznych, związanych między innymi ze stolarką drzwiową, ustalono termin do 15 listopada bieżącego roku – odpowiada nam magistrat.

Natomiast usterki powstałe na licu elewacji (czyli wytknięte przez lokatorów zarysowania monolitycznych cokołów) mogą być naprawione do końca maja 2024 r. Tu będą konieczne – jak wyjaśniają urzędnicy - „mokre prace naprawcze”, a takowe można wykonać „w warunkach suchych w odpowiedniej temperaturze powietrza”.

Prace w tym budynku zostały wykonywane w ramach projektu „Malbork na plus – rewitalizacja historycznego śródmieścia miasta Malborka”, na który miasto uzyskało unijne dofinansowanie. Część mieszkaniowa była jedną z wielu składowych i obejmowała remonty części wspólnych budynków 40 wspólnot mieszkaniowych i 10 domów komunalnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z cenami mieszkań w Polsce?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto