Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trwa Oblężenie Malborka 2023. Pierwszą nocną inscenizację przy zamku obejrzało ponad 2,5 tysiąca widzów

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Tradycją już jest to, że po wieczornej historycznej inscenizacji w ramach Oblężenia Malborka odbywa się widowisko fireshow.
Tradycją już jest to, że po wieczornej historycznej inscenizacji w ramach Oblężenia Malborka odbywa się widowisko fireshow. Radosław Konczyński
Sobota (22 lipca) jest drugim dniem na Festiwalu Kultury Średniowiecznej Oblężenie Malborka 2023. Wczesnym popołudniem, około godz. 12.30, odbędzie się oficjalnie otwarcie imprezy przez dyrektora Muzeum Zamkowego i burmistrza Malborka, czyli organizatorów wydarzenia. Tego dnia można spodziewać się największego tłumu mieszkańców i turystów w zamku i wokół niego.

W sobotni wieczór kolejna inscenizacja w ramach Oblężenia Malborka

Pierwszy dzień Oblężenia Malborka zwieńczyła pierwsza inscenizacja oblężenia zamku nawiązująca do prawdziwych wydarzeń z 1410 roku, gdy wojska króla Jagiełły bezskutecznie oblegały stolicę potężnego państwa zakonnego. Widowisko na wałach von Plauena obejrzało ponad 2,5 tysiąca widzów, którzy zasiedli na miejskiej widowni przy ul. Parkowej.
Przed inscenizacją odbyła się też „Rycerska przygoda na zamku”, czyli wieczorne zwiedzanie Muzeum Zamkowego, podczas którego rekonstruktorzy historii przygotowali scenki dla zwiedzających dawną warownię w towarzystwie przewodników ze stowarzyszenia Koło Przewodników Malborskich.

„Rycerska przygoda” odbędzie się także wieczorem w sobotę (22 lipca), jednak bilety już zostały wyprzedane. Natomiast przy okazji pobytu na Oblężeniu warto skorzystać z możliwości wejścia do zamku w ciągu dnia. Podstawowe bilety, czyli indywidualne kosztują 70 zł (normalny) i 50 zł (ulgowy) za ponad trzy godziny zwiedzania obiektu z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO. Są też zniżki dla rodzin.

Drugi dzień również zwieńczy inscenizacja walk o zamek, taka sama jak 21 lipca, w reżyserii Aleksandra Krempecia. W tym przypadku jeszcze zostało trochę biletów, bo około 100. Osobom spoza Malborka najłatwiej będzie je kupić poprzez stronę www.eventim.pl.

Oblężenie Malborka to średniowieczne atrakcje wokół zamku

Organizatorem inscenizacji jest Urząd Miasta Malborka. Resztę atrakcji przygotowało Muzeum Zamkowe. Przy zamku odbywają się turnieje rycerskie w szrankach, turnieje łucznicze i kusznicze, pokazy konne, pokazy machin oblężniczych, warsztaty (skryptorium, średniowieczny warsztat budowlany, mała zbrojownia), jarmark rzemiosła, najmłodsi z rodzicami mogą miło spędzić czas również w wiosce średniowiecznej i „Grodzie dziecięcym”. Nawiązaniem do kultury średniowiecza są teatr i taniec. To tylko część punktów programu jednej z największych historycznych imprez plenerowych na Pomorzu, która potrwa do niedzieli (23 lipca) do godz. 18.

Oblężenie Malborka 2023. Program i plan imprezy, 21-23 lipca 2023 r.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto