Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

W Nowym Stawie rozpoczęła się budowa osiedla SIM. W ciągu niespełna dwóch lat powstaną cztery domy wielorodzinne

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Wbicie symbolicznej łopaty na placu budowy przy ul. Obrońców Westerplatte w Nowym Stawie.
Wbicie symbolicznej łopaty na placu budowy przy ul. Obrońców Westerplatte w Nowym Stawie. Radosław Konczyński
We wtorek (5 grudnia) symbolicznym wbiciem łopaty uroczyście rozpoczęła się w Nowym Stawie budowa osiedla w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. Inwestycję realizuje spółka SIM-KZN Pomorze, której udziałowcem jest m.in. gmina Nowy Staw. W czterech budynkach w ciągu niespełna dwóch lat powstaną 64 mieszkania.

64 mieszkania w 4 budynkach. Nowe osiedle w Nowym Stawie

To pierwsze w powiecie malborskim i czwarte na Pomorzu osiedle, którego budowę rozpoczęła spółka SIM-KZN Pomorze. Inwestycja już trwa przy ulicy Obrońców Westerplatte.

Mimo że plac budowy na papierze przekazaliśmy kilka dni temu, chcieliśmy oficjalnie wbić pierwszą łopatę pod budowę czterech budynków, które na tej działce powstaną. Niewielkiej, ale proszę wierzyć, cztery domy tutaj na pewno się zmieszczą – wyjaśniał na placu budowy Karol Kardasiński, prezes SIM-KZN Pomorze.

Oprócz niego łopatę w ziemię wbili burmistrz Nowego Stawu Jerzy Szałach, wicewojewoda pomorski Aleksander Jankowski, były poseł Tadeusz Cymański i nowostawscy radni. Na razie tu jest klepisko, ale w ciągu niespełna dwóch lat w czterech budynkach powstanie po 16 mieszkań na wynajem. Do każdego przynależna będzie komórka lokatorska na tym samym piętrze. Powstaną miejsca postojowe, a także plac zabaw dla dzieci na działce dodatkowo wygospodarowanej przez gminę. Samorząd pozyskał też środki zewnętrzne na budowę drogi dojazdowej do osiedla. Zgodnie ze współczesnymi przepisami budowlanymi, w 4-kondygnacyjnym budynku muszą być windy, co nie zmienia faktu, że w Nowym Stawie to i tak rzecz godna podkreślenia.

Są to pierwsze budynki mieszkalne w naszym mieście, które będą miały windy. Może to dla kogoś wydawać się śmieszne, ale dla mieszkańców jest to coś niewyobrażalnego, że będziemy mieli domy z windą – mówi Jerzy Szałach.

CZYTAJ TEŻ: Mieszkania na wynajem w Malborku. SIM KZN-Pomorze zleciła opracowanie projektu

Czynsz będzie niższy, niż się wydawało. Gmina z dodatkowym wsparciem

Na placu budowy wkrótce ruszą prace ziemne, które będą polegały również na wykonywaniu odwiertów sięgających nawet do 100 metrów, a te mają związek z przyjętą technologią ogrzewania budynków. Ciepło będą zapewniały pompy gruntowe. Wykonawcą jest konsorcjum firm F.B. Ekoinbud Sp. z o.o. sp.k. oraz Ekoinbud Sp. z o.o. z Gdańska, które wygrało przetarg z kwotą ok. 26,5 mln zł.

Jesteśmy dumni, że będziemy mogli realizować to piękne przedsięwzięcie. 64 rodziny zamieszkają w tych pięknych obiektach. Obiekty są o powierzchni 1100 m kw. użytkowej. Mieszkania mają od 33 m kw., to najmniejsze kawalerki, do ponad 60 m kw. - mieszkania trzypokojowe. Ochoczo bierzemy się do prac budowlanych. Zdecydowanie liczymy na to, że szybciej ukończymy tę inwestycję niż przewidywany termin jesieni 2025 r. - deklaruje Tomasz Balcerowski, prezes Ekoinbud sp. z o.o.

Nowostawski samorząd pozyskał na budowę osiedla 2 708 788 zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa oraz 7 380 306,01 zł z Funduszu Dopłat. Pieniądze te zostały przekazane spółce w zamian za objęcie udziałów. Gmina pozyskała także dofinansowanie z Funduszu Dopłat w wysokości 1 202 228,84 zł na budowę instalacji odnawialnych źródeł energii. Pozostałą kwotę zadania SIM - KZN Pomorze pokryje środkami własnymi oraz kredytem. Podczas wtorkowej uroczystości pojawiła się dobra wiadomość dla potencjalnych najemców mieszkań na nowostawskim osiedlu SIM. Okazuje się, że czynsz ma być niższy, niż się wydawało. Gmina uzyskała bowiem z Banku Gospodarstwa Krajowego – oprócz już wymienionych dofinansowań - dodatkowe wsparcie w wysokości ponad 6,5 mln zł.

- 1 marca tego roku zmieniła się ustawa, która pozwala na wykorzystanie już dzisiaj środków z Krajowego Programu Odbudowy. Te ponad 6,5 mln zł dodatkowego wsparcia to środki, na które na etapie zawiązywania spółki nie liczyliśmy. Gmina otrzyma je po zakończeniu inwestycji m.in. na spłatę kredytu, który spółka zaciąga na poziomie ponad 10 mln zł. Czyli ponad 60 proc. kredytu spłacimy ze środków, które gmina pozyska z BGK w ramach finansowania KPO. To pozwoli na obniżenie czynszu – mówił Karol Kardasiński.

W tej chwili przy kredycie komercyjnym 10,5 mln zł czynsz wynosiłby między 24 a 25 zł za metr kwadratowy. Jeżeli te 6,5 mln zł trafi i my oddamy kredyt komercyjny, czynsz spadnie do około 15-16 zł. To jest pobieżne wyliczenie. Według mnie, taki czynsz byłby zaskakująco nieduży na rynku powiatu malborskiego – wyjaśnia Jerzy Szałach.

Mieszkania zatrzymają nowostawian w mieście

Najem mieszkań będzie się odbywał na zasadzie wykupu partycypacji, czyli opłaty w wysokości 15 procent wartości mieszkania. Urząd Miejski w Nowym Stawie od maja prowadzi nabór najemców. Jak poinformował prezes Kardasiński, lista jest już w zasadzie zapełniona, ale nabór nadal jest prowadzony. Niedługo mają być podpisywane pierwsze umowy przedwstępne z najemcami. Burmistrz stwierdził, że budowa nowego osiedla była bardzo wyczekiwaną inwestycją.

- W tej chwili ona jeszcze nie przebiła inwestycji w oświacie, gdzie obecnie realizujemy duże zadanie, za chwilę będzie to 40 mln zł. W ostatnim czasie pozyskaliśmy ogromne pieniądze z rożnych programów, które pozwoliły rozwinąć się i przede wszystkim ułatwić życie mieszkańcom. A to osiedle jest kolejnym elementem. Robimy wszystko, żeby mieszkańcy nie wyjeżdżali z Nowego Stawu, żeby chcieli tu mieszkać, oczywiście płacić podatki, bo liczba mieszkańców razy podatki to jest bogactwo gmin – stwierdził Jerzy Szałach.

SIM KZN-Pomorze to spółka, którą tworzy 19 miast i gmin z regionu oraz Krajowy Zasób Nieruchomości. Udziałowcami są: Cedry Wielkie, Czersk, Człuchów, Dzierzgoń, Gniew, Kępice, Kobylnica, Kolbudy, Kościerzyna, Nowy Staw, Malbork, Miłoradz, Pelplin, Prabuty, Pruszcz Gdański, Pszczółki, Stary Dzierzgoń, Suchy Dąb i Trąbki Wielkie. Jej zadaniem jest budowanie mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu przy wsparciu z BGK.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z cenami mieszkań w Polsce?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto