Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Wkrótce SIM KZN-Pomorze rozpocznie budowę mieszkań na wynajem w Nowym Stawie. Co z osiedlem w Malborku?

Anna Szade
Anna Szade
Radosław Konczyński
W środę (12 lipca) otwarte zostały oferty na budowę czterech budynków wielorodzinnych w Nowym Stawie. To nie jedyne postępowanie przetargowe, jakie w ramach przygotowań do realizacji inwestycji prowadzi w powiecie malborskim spółka SIM KZN-Pomorze.

Jest szansa na nowe czynszówki. Otwarto oferty na inwestycję w Nowym Stawie

Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa KZN-Pomorze sp. z o.o. poinformowała w środę (12 lipca) o otwarciu ofert przetargowych na budowę czterech budynków wielorodzinnych w Nowym Stawie w powiecie malborskim. Zgłosiły się cztery firmy. Oto ich oferty:

  • B&W Usługi Ogólnobudowlane Bożena Dzidkowska z Pruszcza Gdańskiego - 35 684 138,43 zł,
  • P.W."Ebud"-Przemysłówka sp. z o.o. z Bydgoszczy - 28 118 595,34 zł,
  • Rawiński Rzemiosło Budowlane sp. k. z Malborka - 29 890 000 zł,
  • TYM-BUD Zakład Remontowo-Budowlany Waldemar Tymoszewski z Pruszcza Gdańskiego - 28 377 563,57 zł.

Tymczasem inwestor ogłosił, że planuje wydać ten cel 24 000 000 zł. Nowostawskie osiedle firmowane przez SIM ma składać się z czterech budynków, w każdym ma po 16 mieszkań. W ramach inwestycji powstaną także miejsca parkingowe, ale – co ważne – pojawią się też tereny zielone oraz plac zabaw dla dzieci. Jak wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsi lokatorzy wprowadzą się tam w przyszłym roku.

5 lipca otwarto oferty w postępowaniu, które ma wyłonić wykonawcę budynków w Dzierzgoniu w powiecie sztumskim. Wpłynęły dwie oferty. Pierwsza na 15 689 949,72 zł, druga - 23 195 851,06 zł. Tymczasem spółka chce przeznaczyć na realizację 16 000 000 zł.
Dzierzgońska inwestycja to dwa bloki, w których ma się zmieścić 46 mieszkań. W planie jest też infrastruktura wokół domów, w tym miejsca parkingowe, z czego połowa ma być wyposażona w stację ładowania samochodów z napędem elektrycznym. Spółka analizuje teraz oferty pod względem formalnym. A to oznacza, że realny jest przyszłoroczny termin oddania pierwszych kluczy lokatorom.

Wkrótce, bo 19 lipca, okaże się również, co z budową w Kępicach w powiecie słupskim, bo wówczas otwarty zostanie przetarg na budowę 48 mieszkań, bo tyle zaplanowała tam spółka.
To jeszcze nie koniec. SIM KZN-Pomorze przygotowuje się do kolejnych procesów inwestycyjnych. Jeden z nich to osiedle w Miłoradzu w powiecie malborskim, gdzie zgodnie z koncepcją ma powstać 28 jednorodzinnych domów szeregowych. Na razie spółka wybiera firmę, która przygotuje dokumentację techniczną. Chętnych zgłosiło się trzech, ale wszyscy zaproponowali ceny wyższe niż 100 000 zł, które chciałby zapłacić inwestor. Przy czym rozpiętość jest spora, bo najtańsza oferta to 121 155 zł, druga to 211 560 zł, a najdroższa - 288 804 zł. SIM KZN-Pomorze nie poinformował jeszcze, jaką podjął decyzję.

Największe osiedle powstanie w Malborku. Najpierw trzeba przygotować dokumentację

W Malborku emocje budzi przedsięwzięcie, które ma powstać u zbiegu ul. Dąbrówki i Zakopiańskiej. To pole, gdzie w przyszłości ma stanąć aż 10 budynków, w których znaleźć się ma 256 mieszkań. Na razie znana jest tylko koncepcja osiedla. Zainteresowani jego zaprojektowaniem mają czas do 14 lipca, by wziąć udział w przetargu. Ma być nowocześnie, oszczędnie i zgodnie z naturą.

Zamawiający oczekuje, że projekt nowego budynku będzie przewidywał rozwiązania techniczne proekologiczne, takie jak m. in.: panele słoneczne, ogniwa fotowoltaiczne, pompy ciepła z wymiennikami ciepła, retencja i rozwiązania ograniczające zużycie wody oraz energooszczędne źródła światła, zapewniające na etapie eksploatacji budynku zmniejszone zużycie energii i wody – czytamy w ogłoszeniu.

Będzie to największa inwestycja SIM KZN-Pomorze.
- Realizacja będzie podzielona na etapy. Ale rozmawialiśmy z prezesem, że są firmy, które dopytują się o ten przetarg – mówi Marek Charzewski, burmistrz Malborka.

PRZECZYTAJ TEŻ: Mieszkania na wynajem przy ul. Zakopiańskiej w Malborku. Spółka SIM KZN-Pomorze szacuje koszt budowy na blisko 125 mln zł

Na pierwszy ogień planuje się największy, bo aż 66-mieszkaniowy dom. Później powstaną kolejne. Czy znajdzie się tylu chętnych?

Mieliśmy w tej sprawie spotkanie z prezesem i zdajemy sobie sprawę, że może być z tym kłopot. Potrzebna jest partycypacja, będą spore czynsze, by dojść do własności. Więc jest pomysł, by, wykorzystując Fundusz Dopłat z Banku Gospodarstwa Krajowego nie zrobić jednego budynku typowo komunalnego – informuje Marek Charzewski.

Wtedy miasto musiałoby nie tylko zapewnić spółce lokatorów.
- W razie czego, musielibyśmy gwarantować również zapłatę za nich czynszów, gdyby ich z jakiś powodów nie regulowali. Jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, byłaby to nagroda dla tych, którzy chcieliby się zamienić, zwalniając ludziom z listy mieszkanie komunalne z zasobów miasta – wyjaśnia burmistrz. - Ale to dopiero wstępne rozmowy. Nawet nie wiemy, jak wyglądałaby wysokość czynszu, bo przecież budynek należałby do spółki. Na pewno jednak byłby blok bez możliwości dojścia do własności.

SIM KZN-Pomorze to spółka, którą tworzy 19 miast i gmin z regionu oraz Krajowy Zasób Nieruchomości. Udziałowcami są: Cedry Wielkie, Czersk, Człuchów, Dzierzgoń, Gniew, Kępice, Kobylnica, Kolbudy, Kościerzyna, Nowy Staw, Malbork, Miłoradz, Pelplin, Prabuty, Pruszcz Gdański, Pszczółki, Stary Dzierzgoń, Suchy Dąb i Trąbki Wielkie. Jej zadaniem jest budowanie mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu przy wsparciu z BGK.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czas na tańsze budowanie? W styczniu br. taniały materiały budowlane

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto