Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kamienica z XIX wieku już praktycznie zniknęła z krajobrazu Malborka. Rozbiórka byłego komunalnego pustostanu przebiega sprawnie

Anna Szade
Anna Szade
Wideo
od 16 lat
XIX-wieczna kamienica, która – można powiedzieć – długo była zmorą okolicy, lada moment całkowicie zniknie z powierzchni ziemi. Od kilku dni trwa rozbiórka. Do wyburzenia został już niewielki fragment budynku.

W Malborku trwa rozbiórka kamienicy z 1870 roku

Od kilku dni przechodnie mogą obserwować, jak coraz bardziej ubywa pustostanu przy ulicy Jagiellońskiej 99 A/B/C w Malborku. Wyburza ją prywatny inwestor, który kupił od miasta tę nieruchomość zabudowaną ruderą. Rozbiórka była jednym z warunków przetargu. Początkowo prace ze względów bezpieczeństwa były wykonywane ręcznie w miejscu, gdzie kamienica stykała się z budynkiem wielorodzinnym. W kolejnych dniach wykonawca wykorzystał już ciężki sprzęt. W jakimś sensie obiekt z 1870 roku, który wtedy został zbudowany jako budynek robotniczy, przetrwa, bo cegły z rozbiórki są odzyskiwane. Prace idą sprawnie i wszystko wskazuje na to, że w czwartek (23 listopada) budynek zostanie całkowicie wyburzony.

CZYTAJ TEŻ: Znika stara kamienica w Malborku. Prywatny inwestor rozbiera ją cegła po cegle

Wielu malborczyków na pewno ma wspomnienia związane z tym domem, ale w ostatnich latach, gdy niszczał jako pustostan należący do miasta, kojarzył się już tylko źle. Opustoszał całkowicie w 2018 r., gdy Urząd Miasta Malborka wykwaterował ostatnich lokatorów. Wyprowadzka nastąpiła ze względów bezpieczeństwa, ponieważ ekspertyzy wskazywały na zagrożenie katastrofą budowlaną. Potem wielokrotnie do środka wdzierali się bezdomni, tworząc tam legowiska. Dochodziło nawet do pożarów. Widać też było skutki działalności „poszukiwaczy skarbów”, bo wiele elementów metalowych i kabli zostało powyrywanych.

W końcu miastu udało się skutecznie zabezpieczyć dostęp do budynku, a później szczęśliwy okazał się też trzynasty przetarg, w którym znalazło nabywcę na działkę z pustostanem do wyburzenia. Przypomnijmy, że za 191 050 zł kupiła ją malborska firma. W tym rejonie miasta, zgodnie z prawem miejscowym, może powstać zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna. Dopuszcza się też drobne formy usług, które nie będą w kolizji z podstawowym przeznaczeniem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto