MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork chce ratować zabytkowe obiekty z pomocą Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Jest 16 wniosków o dofinansowanie

Anna Szade
Anna Szade
Radosław Konczyński
Jeśli chodzi o zabytki, to w Malborku jest co ratować. Nadzieją dla wielu obiektów i ich właścicieli jest Rządowy Program Odbudowy Zabytków. W Urzędzie Miasta trwa przygotowywanie wniosków. Nabór został przedłużony do 31 marca.

Rządowy Program Odbudowy Zabytków. Dla kogo?

O dotacje z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków mogą starać się miasta, gminy, powiaty i województwa. Ale pieniądze są przeznaczone nie tylko na ratowanie publicznych obiektów. Prawo do skorzystania z dotacji mają również inni. Wnioskodawcą może być osoba fizyczna, osoba prawna czy jednostka organizacyjna, która posiada tytuł prawny do zabytku. Sam obiekt musi być wpisany do rejestru lub znajdować się w Gminnej Ewidencji Zabytków. W przypadku Malborka, GEZ liczy 1064 pozycji.

PRZECZYTAJ TEŻ: Dwa zabytki z powiatu otrzymały dotacje od władz regionu. To ułatwi konserwację, bo jest prowadzona na raty

W takiej sytuacji miasto staje się pośrednikiem na etapie składania wniosku o dofinansowanie.

W sumie mamy 16 pojedynczych wniosków, w tym miejskie: na budynki komunalne, modernizację Ratusza, budynek Muzeum Miasta Malborka oraz odtworzenie herbów na wieży ciśnień. Wszystkie wnioski zostaną w wymaganym naborem terminie przekazane do BGK – przekazała nam Monika Sasin, naczelnik Wydziału Projektów Rozwojowych w Urzędzie Miasta Malborka.

Ratusz na Starym Mieście najważniejszy

Dla władz numerem jeden jest Ratusz z XIV wieku, jedna z niewielu pozostałości po dawnej zabudowie na Starym Mieście. To najstarszy zabytek należący do miasta. Dla budowli to prawie ostatni dzwonek na działania ratunkowe. Wartość wszystkich prac wyceniona jest na co najmniej kilkanaście milionów złotych. Tymczasem każdy z uprawnionych podmiotów może złożyć ich dziesięć w trzech kategoriach:

  • do 150 000 zł,
  • do 500 000 zł,
  • do 3 500 000 zł.

Już wiadomo, że inwestycja w Ratuszu będzie podzielona na trzy wnioski, by spełnić kryteria. Na tę chwilę wnioski można składać do 31 marca 2023 r. Już po raz drugi Bank Gospodarstwa Krajowego, który jest operatorem Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Pierwotnie dano zainteresowanym czas do 31 stycznia, później do 17 marca.

Decyzja wydłuży też moment uzyskania decyzji o dofinansowaniu. Warto czekać? Wydaje się, że tak. Chociaż zapał może nieco studzić fakt, że do rozdysponowania na cały kraj jest 3 mld zł, to jednak trzeba pamiętać, że można uzyskać 98 proc. wartości zadania inwestycyjnego.
Ta bezzwrotna dotacja będzie mogła być wydana na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane. To działania, które mają doprowadzić do poprawieniu stanu obiektów zabytkowych i uchronić je przed degradacją i niszczeniem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto