Malbork. Kto wywiezie śmieci z miasta? Urząd szuka operatora. Będą też wywiady środowiskowe oraz specjalnie oznakowane pojemniki i worki

Anna Szade
Anna Szade
Urząd Miasta Malborka właśnie rozpoczął poszukiwania firmy, która zajmie się odbieraniem odpadów komunalnych z nieruchomości zamieszkanych i tzw. mieszanych. Zlecenie obejmuje pierwszych 10 miesięcy 2020 r.

Miejski system gospodarowania odpadami, zgodnie z założeniami właśnie ogłoszonego przetargu, ma objąć 31 500 malborczyków, czyli tylu, ilu mniej więcej figuruje w nim obecnie. Nowością, jaka zacznie obowiązywać od stycznia przyszłego roku, jest dokooptowanie do niego przedsiębiorców z nieruchomości mieszanych.

Wybrany operator zajmie się wywożeniem odpadów komunalnych zmieszanych i zebranych selektywnie. Będzie on musiał wyposażyć i utrzymać w należytym stanie technicznym pojemniki, a także dostarczyć worki na segregowane śmieci. Co ciekawe, z uwagi na rozliczanie przedsiębiorców z nieruchomości mieszanych wg ilości odebranych odpadów, wykonawca będzie musiał tak zorganizować tę zbiórkę, by w sposób jednoznaczny można było ustalić, ile śmieci pochodzi od lokatorów, a ile od firm prowadzących działalność w tych samych budynkach. Dlatego jedni i drudzy będą mieli oddzielne, specjalnie oznakowane pojemniki albo dostaną oznakowane worki. Operator ma monitorować na bieżąco, czy przedsiębiorcy wyrzucają tyle śmieci, ile zadeklarowali. Jeśli będzie ich więcej, ma zawiadomić urzędników.

To, co zostanie zebrane, trafi do Zakładu Utylizacji Odpadów Stałych w Tczewie, z którym władze miasta zamierzają podpisać umowę na przetwarzanie odpadów komunalnych zmieszanych, bioodpadów i odpadów surowcowych. I to magistrat będzie się sam rozliczał z tczewską spółką. Do tej pory robiła to firma, która zajmowała się wywozem śmieci, czyli Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej.

Zgodnie z ogłoszeniem o przetargu, oferty zostaną otwarte 6 grudnia o godz. 10.15.

Przypomnijmy, uchwała przyjęta przez Radę Miasta we wrześniu przewiduje podwyżki. Od stycznia przyszłego roku trzeba będzie zapłacić 20 zł od osoby za śmieci segregowane w budynku wielorodzinnym, a 23 zł w domu jednorodzinnym. Ci, którzy nie segregują, zapłacą podwójną stawkę. Rachunki dla przedsiębiorców z nieruchomości mieszanych będą uzależnione od liczby zadeklarowanych pojemników lub worków, które będą przez nich zapełniane.

Podniesienie opłat jest skutkiem tego, że system się nie spina. Kalkulacja opłat za wywóz śmieci, jakimi mieszkańcy będą obciążani od przyszłego roku, jest zrobiona „na styk”. Założono, że samo opróżnienie śmietników i dowiezienie odpadów do ZUOS w Tczewie pochłonie rocznie ok. 2,6 mln zł.

Co ciekawe, magistrat zamierza wynająć wykonawcę tego zadania tylko na 10 miesięcy. - Mamy dalsze przemyślenia, jeśli chodzi o finanse. Metoda wybrana do naliczania opłat może zostać zmieniona, jeśli okaże się, że cały system gospodarowania odpadami udało się bardziej uszczelnić - zapowiada Józef Barnaś, wiceburmistrz Malborka.

Władze dały sobie czas do końca października przyszłego roku, by zdecydować, czy potrzebna jest kolejna rewolucja. Jak twierdzą, ma to przede wszystkim ulżyć mieszkańcom.
- Nie chcemy karać tych, którzy są uczciwi i płacą za tych, którzy w jakiś sposób ten system omijają - tłumaczy burmistrz Marek Charzewski.

Zapowiadane uszczelnianie ma przede wszystkim doprowadzić do sytuacji, gdy płacił będzie każdy malborczyk, który wyrzuca śmieci. W tej chwili - wg urzędowych szacunków - nie robi tego nawet ponad 5 tys. mieszkańców. Tyle wynosi różnica między liczbą zameldowanych w Malborku a tymi, którzy są zgłoszeni w specjalnych deklaracjach śmieciowych. To ich mają najpierw wyłapać zarządcy i administratorzy nieruchomości, do których władze miasta zaapelują o rzetelność w przygotowaniu tych dokumentów. Bo jeśli wszystkie koszty związane z odbiorem i utylizacją śmieci rozłożą się na większą liczbę mieszkańców, w przyszłości ceny nie będą drastycznie rosnąć.

- Teraz będzie nowa deklaracja, więc ci, którzy się wcześniej pomylili, mówiąc delikatnie, mogą uwzględnić w aktualnym zestawieniu wszystkich mieszkańców. Zarządcy mają dobre możliwości do przeanalizowania stanu faktycznego, mogą porównać deklarowaną liczbę lokatorów na przykład z poziomem zużycia wody - mówi Józef Barnaś.

To jeden ze sposobów uszczelniania systemu gospodarowania odpadami. Ale na urzędowym apelu się nie skończy.

Od 1 stycznia rozpocznie działalność komisja, która będzie upoważniona do kontroli i przeprowadzania wywiadów środowiskowych. Będziemy działać w sposób niekonwencjonalny, ale zawsze zgodny z prawem - zapowiada Józef Barnaś.

To nie znaczy, że urzędnicy zamienią się w detektywów i będą czaić się za śmietnikiem, by zobaczyć, kto i co do niego wyrzuca. Ale w magistracie są raporty, jak dużo odpadów jest wywożonych z danego podwórka, można więc je porównać z deklarowaną liczbą lokatorów budynku. Wówczas nie ma „zmiłuj”; jeśli któryś z nich zostanie przyłapany na uchylaniu się od płacenia rachunków za śmieci, może to odczuć w portfelu.

- Przepisy pozwalają nam dochodzić tych należności do trzech lat wstecz - informuje Józef Barnaś. - Nie chcemy nikogo niepotrzebnie straszyć, zależy nam na uszczelnieniu systemu.

Wobec tych restrykcji podpowiadamy, że może lepiej ogłosić abolicję dla opornych.

- Ale to jest rodzaj abolicji, bo nie będziemy szukać niepłacących w starych deklaracjach, tylko analizować nowe, czy są zgodne z prawdą. Chyba że się okaże, że w najnowszym dokumencie ktoś skłamał, to wówczas możemy przyjrzeć się konkretnym przypadkom wstecz. To właśnie jest taki moment, że jak ktoś w ciągu ostatnich lat się pomylił, może to skorygować - tłumaczy burmistrz Marek Charzewski.

Astronauci amatorzy polecieli w kosmos

Wideo

Komentarze 15

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Mdm
6 listopada, 06:23, pedro:

Proponuję wykorzystać straż miejską, która nie zajmuje się tym czym powinna. Od poważnych spraw to jest policja. Każdy strażnik powinien dostać kamerę i wagę. Wówczas niech nagrywa jak i jakie śmieci wyrzucam. Zmieszanych mam około 60 litrów tygodniowo, plastiku 3-4 worki miesięcznie, papieru 2-3 worki miesięcznie, szkła 1 worek miesięcznie. Mogę płacić od litrów, kilogramów niech tylko strażnik z wagą to zważy. Oczywiście waga musi mieć legalizację, strażnik odpowiednie uprawnienia do ważenia.

a co na to lekarz?

k
krzyżak

Wszystko super a może p. krawczyk odpowie nam na jedno pytanie !!!!!!??? Dlaczego na osiedlach po posegregowane śmieci przyjeżdża śmieciarka i wszystko ładuje razem ???????!!!!! to jest dopiero komedia ! brak słów

T
Ted
5 listopada, 20:39, Jan:

a dlaczego burmistrz mówi o nieuczciwości mieszkańców, u mnie zameldowane są wszystkie dzieci 4 a mieszkamy tylko z żoną i 1 dzieckiem więc płacę za 3 a nie za 6 ile jest zameldowanych, w skali miasta takich rodzin jest mnóstwo

U mnie jest zameldowanych 6 osób, ale 4 od połowy czerwca 2007 roku przebywają za granicą. I co? Mam za nich też płacić?

G
Gość

A może odwrócicie sytuację i skierujecie swój gniew i niezadowolenie na tych, którzy unikają płacenia za usługę. Czy jeśli ktoś nie ureguluje rachunku za wymianę opon czy naprawę butów to winą obarczacie mechanika i szewca?

O
OLO

A jak sa rozliczane smieci generowane w miescie przez mieszkancow ktorych jest miliony przez rok? kto za to placi? dlatego budzet tego grajdola i syfu zostawianego przez turystow sie nie spina skoro tym sie obarcza mieszkancow.

L
Lolek

5000 mieszkańców to jest bardzo dużo aż się wierzyć nie chce ze nic z tym nie robią a najlepiej to podnieść ceny. Coś to miasto funkcjonuje a może nie funkcjonuje i już nie radzi sobie ze wszystkim

W
Włóczykij
6 listopada, 10:47, Rolnik GSZ:

Mam pół tony obornika do oddania. Gnój jest wyjątkowo ładny. Są chętni?

na parking pod starostwo,będzie komplet :)

R
Rolnik GSZ

Mam pół tony obornika do oddania. Gnój jest wyjątkowo ładny. Są chętni?

T
Tix

W [wulgaryzm] możecie mnie pocałować papier,plastyk,stal, noszę do skupu ciuchy do pck, a organiczne do kompostownika na działce nie generuje żadnych śmieci rachunki za oddane rzeczy do skupu mam dopóki nie zrobicie porządku będę was ciulał aż miło płaci się od kubła a nie od osoby

G
Gość

Burmistrzowie jak macie honor to podajcie się do dymisji, w innym przypadku nasze miasto już się nie podniesie z marazmu

p
pedro

Proponuję wykorzystać straż miejską, która nie zajmuje się tym czym powinna. Od poważnych spraw to jest policja. Każdy strażnik powinien dostać kamerę i wagę. Wówczas niech nagrywa jak i jakie śmieci wyrzucam. Zmieszanych mam około 60 litrów tygodniowo, plastiku 3-4 worki miesięcznie, papieru 2-3 worki miesięcznie, szkła 1 worek miesięcznie. Mogę płacić od litrów, kilogramów niech tylko strażnik z wagą to zważy. Oczywiście waga musi mieć legalizację, strażnik odpowiednie uprawnienia do ważenia.

u
uszczelnianie😂

Wy, urzędasy macie cały czas problem z uszczelnieniem systemu.

Nieuczciwość i rozbieżność w ilości 5 tys. mieszkańców wynika, tylko z budownictwa wielorodzinnego !

Budownictwo jednorodzinne jest łatwo skontrolować !

W budownictwie wielorodzinnym oraz blokach są wspólnoty - tak czy nie ?

Trzeba stworzyć taki system, aby wyłapać osoby wynajmujące, są zameldowane, akt własności itp.

Czy wynajmujący płaci ! Bo tutaj jest patologia ! ! !

Ale , co ja będę podpowiadał - jest tylu burmistrzów, rzesza urzędniczyn miotających się od gazetki po kawę. Przepraszam teraz internet i kawusia.

Do roboty ! ! !

J
Jan

a dlaczego burmistrz mówi o nieuczciwości mieszkańców, u mnie zameldowane są wszystkie dzieci 4 a mieszkamy tylko z żoną i 1 dzieckiem więc płacę za 3 a nie za 6 ile jest zameldowanych, w skali miasta takich rodzin jest mnóstwo

t
tom

"- Nie chcemy karać tych, którzy są uczciwi" Płace uczciwie i zapłacę 46 zł za niesegregowane LOL

G
Gość

Jak by to powiedziała Pawłowicz teraz na kolana i ziewać xD

Dodaj ogłoszenie