Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy wieżowca w Malborku czują się udręczeni remontem windy. Spółdzielnia: "Zdajemy sobie sprawę z niedogodności"

Anna Szade
Anna Szade
Problem dotyczy mieszkających na wyższych kondygnacjach pod adresem nr 30 przy ul. Sienkiewicza.
Problem dotyczy mieszkających na wyższych kondygnacjach pod adresem nr 30 przy ul. Sienkiewicza. Radosław Konczyński
W wieżowcu przy ul. Sienkiewicza 30 w Malborku od miesiąca trwa wymiana windy. Lokatorzy skarżą się, że dla nich to problem, bo niektórzy nie są w stanie pokonywać na nogach wielu pięter. Ich zdaniem, całą akcję można byłoby lepiej zorganizować, bo są dni, gdy widzą pojedynczych pracowników. Co na to Malborska Spółdzielnia Mieszkaniowa, która zleciła to przedsięwzięcie?

Remont windy w Malborku. Lokatorzy wieżowca zmęczeni

Z prośbą o interwencję zgłosili się do nas mieszkańcy bloku przy ul. Sienkiewicza 30 w Malborku, w którym od końca stycznia trwa wymiana windy. Dla nich to wielki problem i są zdziwieni, że te prace mają potrwać wiele tygodni, bo tak usłyszeli podczas rozmowy z przedstawicielem Malborskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Jak nam powiedzieli, mieszkają tam osoby, które mają kłopoty z chodzeniem, więc nie ma mowy, by z piątego czy szóstego piętra na co dzień schodzili i wchodzili do swoich mieszkań. Drugim rozwiązaniem jest wspinaczka na najwyższe piętro, by górą przejść do sąsiedniej klatki, gdzie winda działa. Ponieważ to kłopotliwe, wielu lokatorów zostało po prostu zamkniętych w domach na wiele tygodni, ewentualnie bardzo ograniczyli wychodzenie.

Podobne trudności mają rodziny z małymi dziećmi z wyższych pięter, które muszą wnosić lub znosić wózki i wszystkie niezbędne dziecięce akcesoria.
- W naszej klatce jest 66 mieszkań, wszystkim nam na długie miesiące zdezorganizowano życie. Nie wszyscy jesteśmy w stanie kilka razy dziennie wchodzić i schodzić po schodach: do pracy, na zakupy, do lekarza, z psem - skarżą się lokatorzy.

Modernizacja ma poprawić bezpieczeństwo. Dlaczego tak długo trwa wymiana dźwigu?

Władze spółdzielni zapewniają, że mają świadomość tych utrudnień.

Zdajemy sobie sprawę z niedogodności, na jakie narażeni są nasi mieszkańcy podczas modernizacji wind, jednakże remonty takie są niezbędne dla zapewnienia sprawności działania tych urządzeń na długi czas, a nade wszystko dla zapewnienia bezpieczeństwa osób z nich korzystających - podkreśla Grzegorz Kucman, prezes MSM w Malborku.

Mieszkańcy zapewniają natomiast, że rozumieją konieczność wymiany windy i tego, że to dla ich dobra. Blok ma swoje lata, wiadomo, wszystko się zużywa.

Ale czy tej operacji nie można po prostu lepiej zorganizować, skoro i tak obecnie winda nie działa? Chodzi m.in. o prace budowlane, które towarzyszą inwestycji, choćby przy drzwiach na poszczególnych piętrach. Widzimy, że pracują tam pojedyncze osoby i przez to wszystko długo trwa – słyszymy od lokatorów.

Już nieco zmęczeni sytuacją, mają swój scenariusz na tego przedsięwzięcia.
- Można było w ramach tego zamówienia wymusić na wykonawcy zatrudnienie jak największej liczby pracowników, którzy w szybkim tempie przygotowaliby cały szyb i wszystko co jest potrzebne. Później zamontowaliby dźwig, przetestowali go i oddali nowy sprzęt do użytku – podpowiada jeden z naszych rozmówców.

Prezes przyznaje, że takie krytyczne uwagi to nic nowego.

Spotykamy się z opinią mieszkańców budynków wysokich, że podczas remontu wind pracuje zbyt mała ilość pracowników, a bywają dni, kiedy ich przy pracy nie widać. Wykonawca wyjaśnia, iż wiele czynności pracownicy wykonują w warsztatach firmy, gdzie dysponują specjalistycznym sprzętem. Ponadto z uwagi na konieczność utrzymania ściśle określonej kolejności poszczególnych prac montażowych, ograniczoną przestrzeń w pomieszczeniu maszynowni i szybie windy, a także z uwagi na bezpieczeństwo, przy remoncie windy może pracować jednocześnie maksymalnie dwóch pracowników – przekazał nam prezes Kucman.

MSM wymienia dźwigi osobowe od lat. To skomplikowane zadanie

W MSM jak dotąd kilkanaście razy testowali realizację takiego zadania, bo większość wind w wieżowcach jest już wymieniona.
- Budynki wysokie, będące w naszych zasobach, wyposażone są w 17 dźwigów osobowych. W ostatnich latach 14 z nich zostało zmodernizowanych, na dwóch aktualnie trwają prace, a remont ostatniego nastąpi w najbliższych latach – informuje Grzegorz Kucman.

CZYTAJ TEŻ: Pacjenci przychodni znów mogą korzystać z "windy". Części trzeba było sprowadzić z Włoch

Jedna z dwóch inwestycji prowadzona jest właśnie przy ul. Sienkiewicza 30. Jak tłumaczy prezes, jest to skomplikowane zadanie.

W ramach tej modernizacji, zgodnie z aktualnie obowiązującymi normami bezpieczeństwa, zaplanowano wymianę: wciągarki, lin nośnych, aparatury sterowniczej wraz z instalacją elektryczną, kabiny osobowej wyposażonej w drzwi separujące użytkownika od ruchomych ścian szybu, drzwi do windy na wszystkich kondygnacjach, dostosowanie prowadnic do nowej kabiny. A ponadto wyposażenie windy w system komunikacji głosowej, umożliwiający osobom uwięzionym w kabinie windy nawiązanie łączności alarmowej ze służbami ratowniczymi – wylicza Grzegorz Kucman.

To wszystko ma kosztować 210 tys. zł brutto. Właśnie ze względu na tak szeroki zakres prac, trwa to z reguły 7-9 tygodni.
- Po zakończeniu wymienionych wyżej prac, winda musi być poddana procedurze odbiorowej, certyfikacji i rejestracji, którą przeprowadzą inspektorzy Urzędu Dozoru Technicznego w Gdańsku. Dopiero po pozytywnym przejściu wspomnianych procedur winda będzie mogła być oddana do użytku dla mieszkańców – słyszymy od Grzegorza Kucmana.

Pocieszeniem mają być niższe rachunki, które będą płacić lokatorzy wieżowca podczas realizacji zadania.

Każdorazowo za czas przestoju windy udzielana jest mieszkańcom bonifikata w opłatach za jej konserwację. Tak samo będzie w tym przypadku – zapewnia Grzegorz Kucman.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto