Malbork. Plan zagospodarowania centrum wkrótce ujrzy światło dzienne. To przybliża realizację nowego kwartału miasta

Anna Szade
Anna Szade
materiały MAZUR Studio Projektowe
Udostępnij:
Urząd Miasta poinformował w poniedziałek (3 stycznia 2022 r.), że wkrótce zostanie wyłożony projekt zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obejmujący fragment centrum. To m.in. dawny Pemal, nieczynny hotel Zbyszko i płatny parkin przy ul. Kościuszki.

Ta zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego niedużego fragmentu centrum Malborka przejdzie prawdopodobnie do historii miasta. A to dlatego, że jest najdłużej przygotowywanym dokumentem planistycznym w mieście. Uchwała Rady Miasta o przystąpieniu do zmiany datowana jest na 28 lutego 2019 r.

Dlaczego to tyle trwa? Bo dużą wagę przykłada się do zagospodarowania ostatniej wolnej przestrzeni w samym centrum Malborka, zwłaszcza że nowa zabudowa może wpłynąć na panoramę zamku. Teren, który obejmuje zmiana planu zagospodarowania ma powierzchnię 3,04 ha. To raptem ciut więcej, niż gdyby obok siebie ulokować cztery boiska do piłki nożnej.
Obejmuje on płatny parking przy ul. Kościuszki, który miasto wydzierżawiło zewnętrznemu podmiotowi, zamknięty hotel Zbyszko oraz dawny teren Pemalu. Pozostała po nim tylko willa dawnego właściciela, reszta została już rozebrana.

I to właśnie na wniosek właścicieli nieruchomości w ogóle trwa debata nad przyszłą zabudową oraz adaptacją istniejącej. Ustalenia są szczególnie skomplikowane w przypadku koncepcji wykorzystania pofabrycznego placu. Przypomnijmy, Pemal przeniósł produkcję do Nowego Dworu Gdańskiego, a stare hale sprzedał firmie spoza Malborka. Ta chce stworzyć tam nowy fragment miasta.
Wymaga to szeroko zakrojonych konsultacji i uzyskania opinii od rozmaitych instytucji, ale przede wszystkim – wojewódzkiego konserwatora zabytków. Najistotniejsze elementy dyskusji ze służbami konserwatorskimi dotyczyły wskaźników i warunków dotyczących projektowanej zabudowy, zwłaszcza formy, intensywności, ale i wysokości planowanych do realizacji budynków. To wszystko wynikało z nieodległego sąsiedztwa zamku, którego przedpole widokowe jest pilnie strzeżone.

Projekt planu już raz był wyłożony. Miało to miejsce niemal rok temu, dokładnie 25 stycznia 2021 r. Ale wpłynęło sporo uwag do zaproponowanych zapisów. Część została wówczas uwzględniona, część musiała być poprzedzona ponowną opinią wojewódzkiego konserwatora zabytków, który odnosił się do zaprezentowanej przez inwestorów koncepcji zabudowy, która ma wyrosnąć w miejscu Pemalu.

To trochę trwało, ale ta poprawiona wersja niebawem ujrzy światło dzienne. W poniedziałek (3 stycznia) Urząd Miasta zapowiedział drugie wyłożenie do publicznego wglądu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla fragmentu Centrum Miasta Malborka oraz dokumentu prognozy oddziaływania na środowisko do wymienionego dokumentu. Zgodnie z opublikowaną informacją, przygotowany dokument będzie dostępny od 12 stycznia do 4 lutego w internetowym Biuletynie Informacji Publicznej w zakładce „Zagospodarowanie przestrzenne”. W wersji papierowej będzie go można obejrzeć w Urzędzie Miasta Malborka, pokój nr 207.

Dyskusja publiczna, którą poprzedzi prezentacja najważniejszych przyjętych w projekcie planu rozwiązań, odbędzie się 1 lutego o godz. 12 w sali narad w magistracie.
Ale na tym cała procedura się nie kończy, bo do proponowanych zapisów każdy będzie mógł wnieść swoje uwagi. Będzie można to zrobić do 22 lutego 2022 r. na piśmie, zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej. Burmistrz je rozpatrzy i najwcześniej dopiero po tym etapie projekt uchwały w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego będzie mógł trafić pod obrady radnych.

Malbork. Plan zagospodarowania centrum ujrzał światło dzienn...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Prestiżowe nagrody dla polskich domów

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie