Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Po wycince w Parku Miejskim. Według mieszkańca drzewa wyglądały na zdrowe: Magistrat: były chore

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Do naszej redakcji zgłosił się mieszkaniec Malborka zaskoczony wycinką drzew w Parku Miejskim przeprowadzoną pod koniec lutego. Urząd Miasta odpowiada, że usunięto egzemplarze w złej kondycji zdrowotnej.

Malborczyk napisał do nas po weekendowy spacerze w parku. Zauważył drzewa wycięte wzdłuż ulic Parkowej i Sportowej.

Ktoś znowu pod naszym nosem ścina zdrowe prężne drzewa, być może zasłaniając się jakimiś nasadzeniami badyli. I zabiera nam tlen. Kiedy jest koniec? Kiedy jest koniec tego szaleństwa, tego barbarzyństwa, tego bezprzykładnego szkodnictwa społecznego. Tej pazerności. Gdy nie zostanie już żadne drzewo? - pyta malborczyk (dane do wiadomości redakcji).

To teren miejski, więc zgodnie z przepisami malborski magistrat uzyskał zgodę ze starostwa. Urząd Miasta wyjaśnia nam, że wycinka drzew, o których pisze Czytelnik, była koniecznością.

- Przedmiotowe drzewa zostały sklasyfikowane do usunięcia ze względu na stan kondycji zdrowotnej, który został określony jako zły. Drzewa były obumarłe lub wykazywały cechy postępującego procesu obumierania, takie jak: licznie występujące suche konary i gałęzie w koronie, ubytki wgłębne u podstawy pnia lub w odziomku, obecność owocników grzybów rozkładających tkanki drzew na różnych poziomach ich pokroju – począwszy od podstawy pnia do przewodników koron drzew – wyjaśnia Katarzyna Elwartowska, inspektor ds. utrzymania zieleni miejskiej i urządzeń komunalnych w Urzędzie Miasta Malborka.

Jak czytamy w odpowiedzi, urzędnicy dostrzegają, co dzieje się na „naszym podwórku”. Zły stan drzew w połączeniu z ich lokalizacją (przy drogach, chodnikach, alejkach parkowych) i „zachodzącymi zmianami w klimacie miejskim” (wichury) sprawia, że niestety może być zagrożone bezpieczeństwo osób odwiedzających park. Dlatego kondycja drzewostanu „monitorowana jest na bieżąco i regularnie burmistrz Malborka występuje ze stosownymi wnioskami”.

Być może mieszkańców odwiedzających park zastanawia, co prócz liczb oznacza litera „S” malowana na niektórych pniach. Przy okazji warto wyjaśnić i to.
- Wszystkie te drzewa zlokalizowane są w sąsiedztwie ciągów komunikacyjnych. W związku z powyższym został zastosowany podział drzewostanu na dwie grupy. Liczbami zostały zaznaczone drzewa przeznaczone do wycięcia, natomiast literą „S” zostały zaznaczone drzewa, które mają pozostać w Parku Miejskim w postaci tak zwanych „świadków” z zachowaniem strefy bezpieczeństwa, która musi być zachowana, ponieważ „świadek” nadal będzie pod wpływem oddziaływania czynników atmosferycznych oraz innych organizmów przyczyniających się do rozkładu drewna – tłumaczy Katarzyna Elwartowska.

„Swiadek” to pozostałość drzewa (zazwyczaj jego martwy pień), zachowana ze względów przyrodniczych (siedlisko grzybów, bezkręgowców, ptaków lub nietoperzy) lub kulturowych (świadek historii).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto