Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zadłużenie lokatorów mieszkań komunalnych i socjalnych w Malborku. Miasto podaje rękę i proponuje umorzenie 60 proc. zaległości czynszowych

Anna Szade
Anna Szade
Tak wyglądało jedno z mieszkań komunalnych w Malborku po wykonaniu wyroku eksmisyjnego.
Tak wyglądało jedno z mieszkań komunalnych w Malborku po wykonaniu wyroku eksmisyjnego. Radosław Konczyński
Coraz mniej czasu zostało na złożenie wniosku o umorzenie zaległości w opłatach za korzystanie z mieszkań komunalnych i socjalnych w ramach programu restrukturyzacji zadłużenia, który obowiązuje w Malborku od połowy listopada ubiegłego roku. Warto się postarać, bo miasto może darować 60 proc. długu, a to może uchronić przed eksmisją.

Zadłużenie lokatorów mieszkań komunalnych w Malborku. Jest wyjście

W Malborku długi lokatorów z tytułu niepłacenia czynszu i opłat za media w mieszkaniach należących do miasta wynoszą blisko 14 mln zł, z czego ponad 9 mln zł to należności główne. Pozostałe to odsetki i koszty sądowe. Aby odzyskać te należności władze w porozumieniu z Zakładem Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Malborku sp. z o.o., zarządcą nieruchomości, przygotowały nową ofertę dla najemców, którzy często są winni miastu krocie.

PRZECZYTAJ TEŻ: Lokatorzy miejskich mieszkań w Malborku mogą wyjść ze spirali zadłużenia. Rekord to 180 tys. zł

To uchwalony we wrześniu ubiegłego roku przez Radę Miasta „Program restrukturyzacji zadłużenia użytkowników lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Miasta Malborka w latach 2023-2028”. Nie da się ukryć, że daje on wymierne korzyści najemcom, bo zakłada 60-procentowe umorzenie długu. A uregulowanie należności chroni przed eksmisją.

Jest to duża zachęta do spłaty zadłużenia. Program obowiązuje w dwóch wariantach. Można spłacić zobowiązania w ratach, a można jednorazowo, jeśli ktoś ma mniejszą zaległość. Jeśli go stać, to od razu wpłaci całość – mówił nam niedawno Andrzej Wrona, prezes ZGKiM w Malborku sp. z o.o.

Co zrobić, by starać się o oddłużenie? Warto sprawdzić

Zgodnie z zapisami przyjętej przez radnych uchwały, możliwość skorzystania z miejskiego programu mają dłużnicy, którzy na dzień 31 października 2023 r. mieli zaległości w należnej opłacie za użytkowany lokal w wysokości powyżej 12 wymiarów należności.
Dodatkowo muszą spełnić następujące warunki:

  • są najemcami, osobami zajmującymi lokal bez tytułu prawnego,
  • są osobami zamieszkującymi w lokalu wraz z najemcą lub osobą pozbawioną tytułu prawnego do lokalu,
  • są osobami, które nie zamieszkują już w lokalu, ale nadal posiadają zadłużenie z tytułu jego użytkowania,
  • są osobami, które nie dewastują zajmowanego lokalu, nie wykraczają przeciwko porządkowi domowemu,
  • są osobami, które nie zajęły lokalu bez zgody miasta.

Jak informuje ZGKiM, umarzane będzie zadłużenie, w skład którego wchodzą: czynsz, opłaty niezależne od właściciela, czyli za energię cieplną, gaz, wodę, odbiór ścieków, odpadów i nieczystości ciekłych, a także odszkodowanie za zajmowanie lokalu bez tytułu prawnego oraz odsetki.

Zainteresowani mogą składać dokumenty do 14 marca, więc czasu jest coraz mniej. Formularz wniosku oraz niezbędnych oświadczeń są załącznikami do uchwały Rady Miasta. Można je znaleźć TUTAJ, na stronie ZGKiM.

Do programu nie mogą przystąpić osoby, którym w ramach spełnienia warunków restrukturyzacji w latach 2017-2020, czyli w pierwszej edycji, umorzono część zadłużenia, a obecnie ponownie zadłużyli lokal mieszkalny lub socjalny.

W poprzednich latach na wyjście ze spirali zadłużenia zdecydowało się 101 lokatorów. Ostatecznie umorzenia wyniosły łącznie 609 323,53 zł, a odzyskano kwotę 432 843,68 zł.
W połowie 2017 r., gdy przyjmowano poprzedni program, zadłużenie lokatorów miejskich mieszkań sięgało 9 mln zł, z czego 6 mln zł stanowiły zaległości główne.

Od 1 czerwca 2023 r. podstawowa stawka czynszu w mieszkaniach komunalnych wynosi 7,20 zł za 1 metr kwadratowy. Dużo mniej płaci się za lokal socjalny i pomieszczenie tymczasowe, bo to 2,92 zł za metr kwadratowy.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Raport WEI: Samochód konkurencyjny względem zbiorkomu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto