Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Parafia Zesłania Ducha Świętego pomaga Ukrainie. Pilnie potrzebne jest schronienie w prywatnych domach dla 200 uchodźców

Anna Szade
Anna Szade
W parafii Zesłania Ducha Świętego w Malborku wielka mobilizacja. Ksiądz proboszcz Leszek Kromka dwoi się i troi, by przychylić nieba uchodźcom z Ukrainy. Ale dom parafialny nie jest z gumy. W sobotę (5 marca 2022 r.) okazało się, że pilnie potrzeba 200 miejsc w prywatnych domach malborczyków. Zgłaszajcie się!

W opublikowanym w sobotę (5 marca) komunikacie, ks. Leszek Kromka, proboszcz parafii Zesłania Ducha Świętego na Piaskach w Malborku prosi o wsparcie wszystkich malborczyków, nie tylko swoich parafian.

200 ludzi do zabrania do prywatnych mieszkań. Kto chętny, Malbork? - pyta ks. Leszek Kromka.

Zainteresowani mogą wysyłać SMS z adresem i liczbą osób, którym mogą natychmiast udzielić schronienia, bezpośrednio do proboszcza, nr tel. 535 122 122.

Jak dotąd, organizator tej parafialnej akcji nie zawiódł się na mieszkańcach Malborka. Ks. Leszek Kromka sam jest bezpośrednio zaangażowany w niesienie pomocy uchodźcom od początku agresji Rosji na Ukrainę.
Teraz cieszy się z każdej rodziny, którą przyjmuje pod dach parafii, relacjonując sytuację.

Dzieje się, dojechał bobas i jest już w łóżeczku cały, bezpieczny i zdrowy. Nie mam w zwyczaju dzielić się emocjami, zwłaszcza na Facebooku, ale może komuś pomoże to zmiękczyć serce. Bo serce kraje się, kiedy wyjmujesz bobasa z samochodu, niesiesz go na rękach do łóżeczka i patrzysz na twarz zapłakanej kobiety-matki, w której oczach wyczuwasz ból, cierpienie,. Serce pęka, bo jest w zupełnie nowym miejscu, sama z małym synkiem, wylękniona, zatrwożona o przyszłość swoją, synka, rodziny, Ojczyzny – przekazał proboszcz w niezwykle wzruszającym wpisie w mediach społecznościowych.

Dlatego nie ma co się oglądać na innych, kto może, niech rusza na pomoc księdzu i parafii na Piaskach. Można też wspierać materialnie, bo ogłoszona została zbiórka pieniędzy.
- Potrzebne wsparcie finansowe dla 70 uchodźców wojennych na stałe przebywających na terenie domu zakonnego – czytamy w ogłoszeniu.
Pieniądze można wpłacać na konto parafii Zesłania Ducha Świętego w Malborku, nr konta 49 1090 1098 0000 0001 4700 0544. Koniecznie z dopiskiem „Pomoc dla uchodźców”.

Zapytaliśmy też burmistrza, czy miasto w tej sytuacji może pomóc. Na bieżąco do parafii przekazywane są dary pochodzące z miejskiej zbiórki, która od tygodnia prowadzona jest w Muzuem Miasta Malborka.

Jeśli przedstawiciele parafii zgłoszą się, że jest problem z noclegiem, natychmiast zareagujemy – zapewnił nas Marek Charzewski, burmistrz Malborka.

Do miasta jedzie też inna grupa, złożona z kilkunastu Ukraińców, która gościć będzie w hotelu prowadzonym przez miejską spółkę, Centrum Aktywnego Wypoczynku.
- Pytaliśmy, czy może woleliby zatrzymać się w prywatnych domach, które zaproponowali nam malborczycy, jednak powiedzieli: „Nie, chcemy być razem”, dlatego ich nie rozdzielimy – mówi Marek Charzewski.

Miasto udostępni też pokoje w zlikwidowanym w ubiegłym roku schronisku młodzieżowym przy ul. Żeromskiego. Są już gotowe na przyjęcie potrzebujących noclegu uciekających przed wojną Ukraińców. Gromadzi też informacje od mieszkańców, którzy chcą podzielić się miejscem w swoich prywatnych domach.

O tym warto wiedzieć pomagając Ukraińcom

Ważna informacja. Osoby sprowadzone lub przyjęte z Ukrainy na terenie Malborka powinno zgłaszać się do ewidencji ludności w Wydziale Spraw Społecznych Urzędu Miasta Malborka, pl. Słowiański 5, pok. 104, tel. 55 629 04 17.

Pomoc rzeczowa. Główny punkt zbiórki dla powiatu malborskiego znajduje się w Muzeum Miasta Malborka przy ul. Kościuszki 54. Otwarty od poniedziałku do piątku w godz. 8-19, w sobotę i niedzielę w godz. 11-17. Lista zapotrzebowania codziennie jest aktualizowana na oficjalnym profilu miasta na Facebooku. W razie pytań można dzwonić pod numer 669 990 005.

Sprawy lokalowe. Mieszkańcy Malborka, którzy chcą przyjąć uchodźców z Ukrainy, mogą zgłaszać swoją gotowość, dzwoniąc pod nr tel. 607 674 217 w godzinach pracy Urzędu Miasta Malborka: poniedziałek, wtorek, czwartek - godz. 7.30-15.30, środa - 7.30-16.30, piątek - 7.30-14.30. Pod tym numerem osoby przyjmujące gości otrzymają również informację na temat możliwej pomocy dla nich (np. przekazanie ubrań, środków czystości, jedzenia).

Główny punkt informacyjny dla uchodźców z Ukrainy w województwie pomorskim: Tymczasowy Dworzec PKP w Gdańsku Głównym, ul. Podwale Grodzkie 1, tel. 734 117 307, e-mail: [email protected], godziny 8-20.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto